Dynastie Kalaimamahu

24. leden 2012 | 15.35 |
› 

Dynastie Kalaimamahu (havajsky: Hale o Kalaimamahu, anglicky: House of Kalaimamahu) byla domorodá dynastie, která vládla Havajským ostrovům v letech 1872-1874, byla druhou a předposlední havajskou královskou dynastií. Jediným panovníkem této dynastie byl havajský král Lunalilo.

Dynastie Kalaimamahu byla mladší větví dynastie Keoua, ze které pocházela také dynastie Kamehameha, která ale patřila ke starším větvím rodu.

Když v roce 1872 zemřel bez dědice poslední havajský král Kamehameha V. z dynastie Kamehameha a před smrtí neměl následníka ani nástupce neurčil, rozhodovala o budoucím králi vláda podle královské konstituce. Kandidáti na krále byly 2, jediný mužští příbuzní zemřelého krále. Prvním byl králův William Lunalilo a druhým byl David Kalākaua. Oba královi bratranci se vznešeným původem.

Jelikož byl David Kalakaua více konzervativnější než William Lunalilo který byl spíše liberálnější a také více oblíbený a tak to byl právě Lunalilo kdo byl zvolen králem, navíc Lunalilo měl větší dynastický nárok na trůn. David Kalākaua tuto volbu přijal.

Král Lunalilo však nevládl dlouho. Po roce a 25 dnech vlády, zemřel na tuberkulózu aniž by stejně jako Kamehameha V. zanechal dědice nebo určil nástupce. A tak byl již havajským králem zvolen hned Kalākaua, který byl v předchozí volbě jedním ze dvou kandidátů. Ovšem ani král Kalākaua nevládl dlouho a v roce 1891 zemřel, po něm nastoupila jeho sestra Liliuokalani, která byla o 2 roky později svržena a Havajské království zaniklo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář