Děti Země

30. duben 2012 | 16.26 |

Děti Země (Children of the Earth) je v Česku působící ekologické občanské sdružení soustřeďující se na ochranu životního prostředí. Děti Země vznikly na podzim 1989 a dnes působí ve 12 pobočkách nebo klubech (ve 11 městech).

Děti Země za svůj vznik považují setkání asi 60 lidí z celé ČR dne 28. září 1989 v Kulturním středisku Delta v Praze 6. Při další schůzce 27. října 1989 byl tento záměr potvrzen, takže následně došlo k transformaci tehdejší pražské 75. ZO ČSOP "Bořena" v novou ekologickou organizaci Děti Země, do níž se ihned přihlásilo kolem 60 lidí. Veřejnost se poprvé o existenci Dětí Země dověděla již v sobotu 18. listopadu 1989 z deníku Svobodné slovo.

Hlavními zakládajícími osobnostmi byli do září 1990 zejména členové Prozatímní rady Dětí Země Jindřich Petrlík z Prahy (předseda Dětí Země v letech 1993 až 2001), Jiří Macas z Bíliny a Ivo Šilhavý (pozdější první ředitel Greenpeace v ČR) z Prahy a dále Tomáš Fajkus z Prahy a Miroslav Patrik z Brna (předseda Dětí Země v letech 1990 až 1993 a 2004 až dosud (2009)). Oficiální registrace občanského sdružení Děti Země byla na Ministerstvu vnitra ČR provedena 9. dubna 1990.

Činnost Dětí Země se nejprve soustředila do těchto kampaní: záchrana ozonové vrstvy, doprava, znečištění ovzduší, problematické stavební projekty a přírodovědný výzkum radovesického údolí. V letech 1990 až 1991 vydávají občasník COE-bulletin, od ledna 1993 pravidelně pro své členy měsíčník Akce Dětí Země a v letech 1992 až 2000 dvouměsíčník Alternativa (časopis pro ekologii a jiné cesty). Dosud vydaly několik brožur a knih a řadu monotematických publikací k různým kampaním.

Od roku 1992 pořádají Děti Země anketu o čin nejvíce poškozující životní prostředí Ropák roku a od roku 1995 anketu o nejhloupější výrok Zelená perla.

Děti Země působí prostřednictvím poboček zaměřených místně a klubů zaměřených tematicky (např. Klub ochrany dravců a sov, klub Za záchranu Polabí apod.). Jejich činnost, kterou představují desítky kampaní a projektů, je soustředěna do tří velkých programů: Doprava, Příroda a Věc veřejná.

Část vedení Dětí Země po rozsáhlé diskusi a výsledku hlasování o budoucí struktuře sdružení, které se uskutečnilo na Radě v Plzni 29. září 2001 odchází a zakládá novou ekologickou organizaci pod názvem Arnika. Následně pak dochází k nutné změně členství ve vrcholných orgánech sdružení, k přesunu Komunikačního centra z Prahy do Plzně a k dalším vnitřním změnám. Deklarovaným cílem je další naplňování poslání Dětí Země, tj. zejména ochrana přírody a životního prostředí, nutných opatření k jejich zlepšování, podpora veřejnosti.

Výkonným orgánem je Rada Dětí Země, která je složena ze zástupců poboček a klubů a schází se nejméně čtyřikrát do roka. Nejvyšším orgánem je Výroční shromáždění členů, které je Radou svoláváno každý rok na podzim. Od roku 1990 se zde minimálně každé tři roky volí členové Rady, včetně Užšího kolegia (tj. předsedy a místopředsedů).

Lidé, kteří mají důvěru členů Dětí Země a kteří podporují jejich činnost, jsou voleni do Čestné rady. Členy Čestné rady jsou Jiří Dědeček, Erazim Kohák, Vladimír Merta, Zdeněk Thoma, Jaroslav Pavlíček a Jan Vodňanský. Dlouholetým členem Čestné rady Dětí Země byl i bývalý disident a ministr životního prostředí Ivan Dejmal.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář