Rodolfo Neri Vela

15. červenec 2011 | 16.03 |

Rodolfo Neri Vela (* 19. února 1952, Chilpancingo, Guerrero v Mexiku) je mexický kosmonaut, který se díky šestidennímu letu v raketoplánu USA stal 195. člověkem ve vesmíru.

S raketoplánem Atlantis letěla v listopadu 1985 sedmičlenná posádka ve složení: Brewster Shaw, Bryan O'Connor, Sherwood Spring, Mary Cleaveová, Jerry Ross, Charles Walker a Rodolfo Neri Vala jakožto elektronik. Během letu vypustili tři telekomunikační družice (jedna z nich byla mexická) a bezpečně přistáli na letecké základně Edwards v Kalifornii. Let byl katalogizován v COSPAR 1985-109A.

Rodolfo Neri VelaRodolfo Neri Vela03Rodolfo Neri Vela02

Absolvoval roku 1975 mexickou univerzitu Universidad de Mexico v oboru strojírenství a elekrtrotechnika, pak pokračoval ve studiích na University of Essex ve Velké Británii, zde v oboru telekomunikací. Školu ukončil v roce 1976, ve Velké Británii zůstal a pokračoval ve svém vzdělávání na University of Birmingham, obory elektromagnetismus a radiace. Doktorát získal roku 1979, ve věku 27 let. Vrátil se do Mexika na Universidad de Mexico a věnoval se zde vědecké práci. Odtud odešel na Institut of Electrical Research, Mexico a nakonec odjel znovu do Evropy. Zde zůstal jako vědecký pracovník u ESA, ESTEC (European Space Research and Technology Centre), Noorwijk v Nizozemsku. V roce 1983 byl zařazen u NASA do výcvikového střediska astronautů a po dvou letech do kosmu letěl.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře