Hinduistický svátek Rámnavámi

13. červenec 2011 | 17.44 |

Rámnavámi

Narození Boha Rámy.
Rámnavámi připadá na 9. den jasné poloviny měsíce Čaitra (březen – duben), tedy 9. den po novu. V den Rámnavámi by lidé měli co nejvíce opakovat Rámovo jméno a přijmout sankalpu, že povedou řádný život.
Rámnavámi je jedním z nejdůležitějších svátků višnuistické větve hinduismu. Ale i ti, kdo uctívají Pána Šivu, oslavují tuto událost. Lidé dodržují v tento den přísný půst, chrámy a zejména vypodobení Pána Rámy jsou bohatě ozdobeny. V chrámech se předčítá svatá Rámájána. V Ajódhji, rodišti Rámy, se koná velká slavnost.
Oddaní provádějí co nejvíc mantra džapu, zpívají posvátné mantry Óm Šrí Rámaja Namahá nebo Óm Šrí Rám Džaja Rám Džaja Džaja Rám, čtou během těchto devíti dnů celou Rámájánu – buď sánskrtskou verzi světce Válmíkího nebo hindskou verzi Šrí Tulsídáse, navzájem se zdraví "Šrí Rám" nebo "Džaj Rám-dží-kí ".
Ti, kdo přijali Pána Rámu jako své Božstvo, dodržují půst a přijímají během těchto devíti dnů pouze mléko a ovoce. Někteří se postí pouze v den Rámnavámi.
V den Rámnavámi probíhá obřad uctívání Pána Rámy v nádherně vyzdobeném chrámu. Provádějí se védské rituály a obřad ohně. Od čtyř hodin ráno do pozdní noci je vše prodchnuto Rámou – rozdávají se obrázky, brožurky a knihy o Rámovi, večer se pořádají setkání, na nichž se hovoří o životě a učení Pána. Oddaní přijímají rozhodnutí zvýšit své duchovní úsilí.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře