Generál Vlasov

17. červenec 2011 | 16.15 |

Na začátku Velké vlastenecké války byl generál Vlasov velitelem obrany Leningradu. Pak ale zradil SSSR a přeběhl k Němcům.

Ze zajatců, zrádců, emigrantů a bělogvardějců sestavil armádu o síle 35 000 mužů, která byla vyzbrojena, vycvičena a financována fašistickým Německem. Sám Hitler generálu Vlasovovi příliš nedůvěřoval a jeho armádu nasadil na frontu proti spojencům až v roce 1944. V roce 1945 šli vlasovci na pomoc Pražskému povstání. Když se však k Praze blížila Rudá armáda, vlasovci ustoupili směrem k Plzni, kde se snažili dostat do amerického zajetí. Na žádost Stalina byli po válce vydáni do SSSR, kde je stihl tvrdý trest. Vlasov byl popraven roku 1946 jako velezrádce.

Někteří z vlasovců za II. světové války působili dokonce jako provokatéři a vydávali se za sovětské partyzány. Čeští obyvatelé, kteří jim v dobré víře poskytli pomoc, skončili na popravišti. Je však také skutečností, že mnozí zajatci ve vstupu do Vlasovovy armády viděli jedinou možnost, jak uniknout ze zoufalých podmínek zajateckých nebo koncentračních táborů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře