Rasputin Grigorij Jefimovič

26. červenec 2011 | 13.30 |

kolem roku 1870-1916
 

Negramotný G. Rasputin byl synem sibiřského rolníka. Ještě na Sibiři se oženil a měl čtyři děti. Jeden syn záhy zemřel, druhý byl slabomyslný a zůstal s matkou doma. Dcery si Rasputin později přivezl do Petrohradu.

Roku 1903 se Rasputin objevil v Petrohradu, kde proslul pitkami, rvačkami a hýřením se ženami špatné pověsti. Příjmení Rasputin – zpustlík tedy nelhalo.

V celém Petrohradě byly známy jeho zázračné léčitelské schopnosti. Následník carského trůnu carevič Alexej trpěl špatnou srážlivostí krve – hemofilií, se kterou si dvorní lékaři nevěděli rady. Carská rodina se o život jediného syna bála. Čtyři starší Alexejevovy sestry byly zdravé a krásné dívky. Když se car s carevnou dozvěděli o zázračných léčitelských schopnostech divoce vyhlížejícího, zanedbaného a negramotného Rasputina, dali jej tajně dopravit k lůžku nemocného careviče. Rasputin chlapci pomohl a tím získal zničující vliv na carevnu i na cara Mikuláše II. a radil mu ve finančních i státnických záležitostech.

Na frontách I. světové války utrpělo Rusko roku 1916 zdrcující porážky. Lidé kolem carského dvora z neúspěchů vinili Rasputina a rozhodli se ho zlikvidovat a zachránit tak carskou rodinu i Rusko. Pozvali proto Rasputina do paláce knížete Felixe Jusupova, carova příbuzného. Do podávaných zákusků i vína dali několik smrtelných dávek jedu, ale na Rasputina jed neúčinkoval. Přežil i střelbu a ránu dýkou, pouze ztratil vědomí. Spiklenci jej pak hodili do řeky Něvy. Když bylo po několika dnech jeho tělo objeveno a podrobeno soudní pitvě, našli lékaři v jeho plicích vodu, což znamená, že do vody byl Rasputin vhozen živý. Dřívější prameny uvádějí, že umíral čtyři hodiny.

Rasputin

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře