Kníže Bořivoj

2. srpen 2011 | 13.20 |

*888 (†894?)


 

Je prvním historicky doloženým českým panovníkem z rodu Přemyslovců. Sídlil v Praze na Vyšehradě. Manželka LUDMILA pocházela z kmene Pšovanů (Mělnicko). Roku 874 byl pokřtěn na Velké Moravě u švagra Svatopluka, manžela Bořivojovy sestry, biskupem Metodějem.

Bořivoj založil první křesťanský kostel na Levém Hradci u Prahy. Ludmila byla pokřtěna později. Ovdověla ve 28 letech a žila pak ještě 33 let.

Po Bořivojově smrti roku 894? vládl starší syn Spytihněv a od roku 905 mladší Vratislav. Ten se oženil v 18 letech s Drahomírou, kněžnou z kmene Polabských Slovanů Stodoranů, kteří obývali území kolem Berlína a později byli poněmčeni nebo vyhubeni.

Po smrti Vratislava vládla za nezletilého syna Václava kněžna Drahomíra. Spory mezi Ludmilou a Drahomírou o přízeň Václava a Boleslava i o politickou moc vyvrcholily roku 921 zavražděním Ludmily, zřejmě na příkaz Drahomíry. Ve 12. století byla Ludmila svatořečena.


 

Kníže VÁCLAV vládl 921-935. Byl zavražděn bratrem Boleslavem pro neshody ve vztahu k Němcům. Později byl svatořečen a je uctíván jako patron českých zemí. Je mu zasvěceno mnoho kostelů. Jeho kult byl zneužit za II. světové války Němci.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře