Ludvík XIV.

7. srpen 2011 | 13.51 |

1643 – 1715


 

vystupňoval absolutismus ve Francii, dal vybudovat Versailles, zámek u Paříže, nejkrásnější panovnické sídlo v Evropě. Od roku 1669 do roku 1789 byl tento zámek sídlem francouzských králů, pojal 2500 lidí a představoval symbol absolutistické moci. Zámek Versailles proslul nádhernými zahradami a systémem vodotrysků a fontán. Konaly se tam plesy, slavnosti a divadelní představení. Ludvík XIV. přenesením svého sídla za Paříž oslabil a podlomil moc parlamentu. Život ve Versailles probíhal podle přísně vymezené a detailně propracované etikety.

Krása zámku byla příkladem pro ostatní evropské panovníky, např. Habsburkové podle něj vybudovali Schonbrunn. Kateřina II. Zimní palác.

Kromě Versailles dal Ludvík XIV. postavit i mnoho staveb v Paříži, mj. palác Louvre, který je dnes proslulou obrazárnou, Invalidovnu pro vysloužilé vojáky atd.

Vedl časté války, např. 1700 – 1713 válku o španělské dědictví, v níž získal španělskou korunu pro svého vnuka Filipa z Anjou, zakladatele španělské větve Bourbonů. Ludvík XIV. špatně vyslovoval písmeno "r". Šlechta kolem dvora ho napodobovala a dnes se hrdelní "r" považuje za správnou výslovnost spisovné francouzštiny.

Ludvík XIV. si říkal "král slunce" a jeho ložnice byla orientována tak, aby tam celý den svítilo slunce.

Proslulý je rovněž výrok Ludvíka XIV.: "Stát jsem já".

Ludvík XIV. přežil svého syna i vnuka. Roku 1715 dosedl na trůn jeho pravnuk Ludvík XV.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře