Buddhističtí učitelé XIV. dalajlama,Namkhai a Geše

9. srpen 2011 | 16.03 |

XIV. dalajlama

je nositelem učení školy Gelugpa a jejím hlavním představitelem. Dalajlama se narodil ve vesnici Tagccher v Amdu, v severním Tibetu v chudé rolnické rodině roku 1935. Když mu byly dva roky, byl rozpoznán jako reinkarnace třináctého dalajlamy. Přesně bylo předpověděno místo, kde se budoucí dalajlama narodí, a jeho vyhledání a označení probíhalo tradičním způsobem.

Namkhai Norbu rinpočhe

se narodil ve východním Tibetu. Ve věku dvou let byl Namkhai Norbu rinpočhe rozpoznán jako reinkarnace Adzom Drugpy, jednoho z velkých mistrů dzogčhenu začátku minulého století. Namkhai Norbu rinpočhe představuje nesektářský proud v tibetské tradici, který podporuje vzájemnou spolupráci všech mistrů. V současnosti se věnuje komunitě dzogčhenu.

Geše Rabten rinpočhe

začínal jako pasáček ovcí, ale díky náhodnému setkání s mnichy se Geše Rabten rinpočhe dostal až do kláštera, kde se začal zabývat Buddhovým učením. Po útěku do Indie strávil nějakou dobu v osamocení pohroužen do meditací, aby ho nakonec dalajlama požádal o pomoc s výukou tibetského buddhismu skupině západních žáků. To nastartovalo jeho kariéru na západě, kde se postupně stal vyhledávaným učitelem a autorem mnoha knih, psaných jasným a srozumitelným stylem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře