Petr Veliký

12. srpen 2011 | 15.19 |

1672-1689-1725

Příslušník rodu Romanovců, byl ruským carem od roku 1689. Dobyl deltu Něvy a roku 1703 začal budovat Petrohrad se slovy: "Zde bude stát mé město." Stavělo se na bažinách, obrovský nedostatek kamene řešil Petr I. nařízením, že každá cizí obchodní loď musela přivézt 30 kvádrů kamene, kočáry 3 kvádry a v celém Rusku se kámen nesměl používat. Stavba probíhala podle přesného plánu, široké a rovné ulice vyhovují i dnešním nárokům.

Ruské šlechtické paláce se stavěly podle představ cara, budovaly se knihovny, kláštery, galerie, muzea, kostely, pevnosti. Pracovalo se holýma rukama, bez krumpáčů a koleček. V bažinách se utopilo a na úplavici a malárii zahynulo asi 30 tisíc vězňů a nevolníků. "Město stojí na kostech nevolníků". Projekt města je dílem italských architektů. Problém s nedostatkem finančních prostředků řešil Petr I. zavedením daní z vousů, včel, rakví...

Od roku 1712 do roku 1918 byl Petrohrad hlavním městem Ruska. Bývá nazýván Benátkami severu a krásou soupeřil dokonce s Versailles. Petr I. dal vybudovat Petrohrad kvůli snadnějšímu spojení s vyspělou západní Evropou a také proto, že neměl rád Moskvu.

Byl po Ivanu Hrozném po 100 letech opět schopný car, který hospodářsky povznesl Rusko. Cestoval inkognito po západní Evropě, kde získával zkušenosti. Přivedl do Ruska 600 odborníků, pozvedl úroveň řemesel a obchodu. Získal přístup k Baltu a odstranil tím izolaci Ruska od západního světa. Pozvedl vzdělanost, založil Akademii věd, zlepšil postavení žen, upravil kalendář, zjednodušil azbuku, dal tisknou noviny a překládat do ruštiny knihy, zavedl stálé divadlo. Sám byl zvídavý a zručný, učil se tesařskému řemeslu – postavil loď, ševcovství – ušil si boty, absolvoval kurz dělostřelby, zvládl základy zednického a slévačského řemesla – stavěl opevnění, jako dentista rád trhal a spravoval zuby, studoval balistiku a matematiku. Kvůli dělení majetku zavedl zákon prvorozenectví, zrušil bojary.

Jeho syn Alexej se proti němu spikl s opozicí z řad bojarů a vysokého duchovenstva, kteří nesouhlasili s Petrovými reformami, a připravoval povstání proti otci. Po jeho odhalení Petr I. vsadil Alexeje do Petropavlovské pevnosti a tam za záhadných okolností Alexej roku 1718 zemřel.

Petr Veliký se stále těšil dobrému zdraví a měl spoustu plánů. Roku 1725 se zúčastnil vojenských manévrů, kde zachránil tonoucího vojáka z ledové vody. Sám se však nachladil a zemřel na zápal plic.

Po smrti Petra Velikého se na carském trůně vystřídalo několik rodinných příslušníků, až se roku 1762 ujala vlády schopná Kateřina II., manželka Petrova vnuka Petra III.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře