Tommy Lee Jones

19. srpen 2011 | 15.12 |
› 

Tommy Lee Jones (* 15. září 1946, San Saba, Texas, USA) je americký herec a režisér. Je znám především pro své role ve filmech Uprchlík, Šerifové, Batman navždy, Muži v černém (a Muži v černém 2) a Tahle země není pro starý.

Narodil se v San Sabě v Texasu. Jeho matka byla policistka, učitelka a majitelka obchodu, a otec pracoval na ropném poli. Vystudoval St. Mark's School of Texas a chodil na Harwardovu univerzitu, kde byl spolubydlící Al Gora. Zde také hrál americký fotbal. Absolvoval v roce 1969 cum laude (s pochvalou) a získal titul bakalář svobodných umění.

Poté se přestěhoval do New Yorku, aby se stal hercem. Jeho první vystoupení na Broadwayi proběhlo v roce 1969. V roce 1970 zahrál svou první filmovou roli.

V roce 1980 byl poprvé nominován na Zlatý glóbus za roli ve filmu První dáma country music. V roce 1983 získal cenu Emmy za roli vraha Garyho Gilmora v televizní adaptaci knihy Katova píseň spisovatele Normana Mailera.

V devadesátých letech se Jones výrazně prosadil díky filmům jako Uprchlík, kde hrál s Harrisonem Fordem, Batman navždy, kde hrál s Valem Kilmerem, a Muži v černém, kde hrál s Willem Smithem. Za roli v Uprchlíkovi získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. V roce 1991 získal další nominaci na Oscara za roli ve filmu JFK.

Jones hrál s režisérem Clintem Eastwoodem ve filmu Vesmírní kovbojové z roku 2000.

V roce 2007 si zahrál ve dvou významných rolích, a to ve snímcích V údolí Elah (za kterou byl nominován na Oscara) a oscarovém Tahle země není pro starý.

Od roku 2006 pracuje jako mluvčí pro japonskou společnost Suntory. Objevil se také v několika japonských televizních reklamách firmy Boss Coffee.

Tommy Lee Jones03Tommy Lee Jones02Tommy Lee Jones

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře