Terence Hill

10. září 2011 | 14.36 |
› 

Terence Hill, vlastním jménem Mario Girotti (* 29. března 1939 v Benátkách), je italský herec, filmový producent, scenárista a režisér.

Jako dítě (mezi roky 1943-1945) žil v malé vesnici Lommatzsch v blízkosti Drážďan v Německu, kde také přežil spojenecké bombardování. Jeho matka byla Němka, otec italský chemik. Rodina se sem prestěhovala z Itálie. Po válce se rodina natrvalo prestěhovala do Itálie.

Coby herec byl objeven italským režisérem Dinem Risim ve filmu Vacanze col gangster (1951) (Prázdniny s gangsterem) už ve věku 12 let. Poté v Itálii natočil 27 filmů, ale velkou roli měl až ve filmu režiséra Luchina Viscontiho Gepard (Il Gattopardo) (1963). V roce 1964 se na tři roky vrátil do Německa a hrál v řadě německých filmů a westernů natočených podle novel Karla Maye, jako například Vinnetou - Rudý gentleman, Petrolejový princ atd. V roce 1967 se vrátil do Itálie a hrál ve filmu Bůh odpouští, ale já ne! (Dio perdona... io no!) (1968). Tentýž rok legálně změnil své jméno na Terence Hill. Jméno bylo složeno ze jména římského učence Terentia – Terence a příjmení jeho americké manželky Lori Hillové.

V dalších letech hrál ve velkém množství veseloher, akčních filmů a westernů (resp. tzv. spaghetti westernů) spolu se svým dlouholetým partnerem Budem Spencerem. Dvojice byla známá svými veselohrami, které byly úspěšné po celé Evropě i v USA.

Pravděpodobně jejich nejslavnější film spolu je v roce 1971 natočený western Lo chiamavano Trinità (Pravá a levá ruka ďábla) a pokračování z roku 1972 Continuavano a chiamarlo Trinità (Malý unavený Joe). Ve westernu Il Mio nome è Nessuno (Mé jméno je Nikdo, 1973), napsaném a produkovaném Sergiem Leonem a režírovaném Toninem Valerim, hrál spolu s americkým hercem Henrym Fondou. Film Mé jméno je Nikdo je filmovými kritiky považován za jeden z nejlepších filmů tohoto žánru.

V roce 1983 natočil úspěšný film Don Camillo na motivy knih italského novináře a humoristy Guareschiho, v němž byl nejen představitelem hlavní postavy, ale i režisérem.

Z jeho seriálových rolí jsou nejznámější role Šťastného Luka a postava dona Matea, detektiva a kněze v jedné osobě.

Terence HillTerence Hill02

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře