Whoopi Goldberg

10. září 2011 | 17.39 |
› 

Whoopi Goldberg, původním jménem Caryn Elaine Johnson (* 13. listopadu 1955, New York, USA) je americká herečka, komička, zpěvačka a scenáristka, držitelka Oscara, Emmy, Grammy, Tony Award, Saturn Award a Zlatého glóbu.

Narodila se roku 1955 v New Yorku do rodiny ošetřovatelky a učitelky Emmy a kněze Roberta Jamese mladšího. Whoopi popisuje svoji matku jako "vážnou, silnou a moudrou ženu".

Hrát začala již v osmi letech - zpívala v muzikálech jako Jesus Christ Superstar.Vlasynebo Pippin. V této době se vdala, stala se závislou na heroinu. Ze závislosti se sice dostala, ta ale způsobila její rozvod.V roce 1974 se rozhodla spolu s dcerou odejít z New Yorku do Los Angeles. Tam si změnila jméno a vystřídala několik zaměstnání a zároveň hrála menší divadelní role. Začala silně uplatňovat svůj smysl pro humor a díky tomu ji dostal režisér Mike Nichols na Broadway. Tam si jí zase všiml Steven Spielberg a obsadil ji do filmu Purpurová barva - za ten získala Zlatý glóbus a nominaci na Oscara a stala se z ní tak úspěšná herečka. Začala se objevovat v televizních sitcomech a točila jeden film za druhým, většinou se však jednalo o neúspěšné filmy. Velkým úspěchem se stal v roce 1990 film Duch s Patrickem Swayzem a Demi Mooreovou, za který získala Oscara (Premiere Magazine označil její postavu jménem Oda Mae Brownová 95. nejlepší filmovou postavou všech dob). Její hvězdný status potvrdila i úspěšná komedie Sestra v akci, za jejíž pokračování dostala celkem 8 milionů dolarů. V letech 1994, 1996, 1999 a 2002 také uváděla předávání Oscarů, což bylo potvrzením jejího postavení v Hollywoodu. Zároveň byla první Afroameričankou, která předávání uváděla. V roce 2007 se stala spolumoderátorkou úspěšné americké talk show The View.

Whoopi Goldberg02Whoopi Goldberg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře