Denzel Washington

11. září 2011 | 18.36 |
› 

Denzel Hayes Washington, Jr. (* 28. prosince 1954, Mt. Vermon, New York, USA) je americký herec a režisér, dvojnásobný držitel Oscara. Za mnoho svých rolí získal uznání kritiků.

Narodil se v New Yorku. Jeho matka Lennis vlastnila holičství, narodila se v Georgii a vyrůstala v Harlemu. Jeho otec Reverend Denzel Washington, Sr. pracoval ve vodárenské továrně. Když měl Denzel 16 let, jejich manželství se dostalo do krize a on i se sestrou byli posláni do internátní školy, aby nebyli svědky případného rozvodu. Po střední škole šel na University of Oklahoma, ale tam se mu nedařilo, a tak studium ukončil. Titul bakaláře z herectví a žurnalistiky získal na Fordham University. Tam hrál basketball za univerzitní tým. Po promoci šel studovat do San Francisca na hereckou konzervatoř.

Krátce po absolvování univerzity absolvoval svůj herecký debut v televizním filmu Wilma. Filmový debut si odbyl v roce 1981 ve filmu Tmavohnědá kopie. Největší úspěch zaznamenal v televizním seriálu z lékařského prostředí St. Elsewhere, který byl vysílán v letech 1982-1988. Tehdy byl jedním z mála herců, kteří vydrželi ve všech šesti sériích seriálu. V roce 1987 dostal možnost zahrát si ve filmu Volání svobody Richarda Attenborougha postavu Stevea Bikea. Za tuto roli byl nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon. Toho získal až o dva roky později za postavu Tripa ve filmu Glory. V tom samém roce zazářil i jako Reuben James For Queen and Country.

Jednu ze svých nejvýznamnějších rolí odehrál v roce 1992 v životopisném filmu Malcolm X, za který získal další nominaci na Oscara. Některými je tento film považován za nejlepší snímek devadesátých let. Díky tomuto filmu se z něj stal jeden z nejuznávanějších herců Hollywoodu. Odmítl hrát několik dalších rolí, např. Martina Luthera Kinga, protože nechtěl vystupovat stále ve stejných rolích.

V roce 1993 ztvárnil Joe Millera, právního zástupce Toma Hankse, který hrál nemocného AIDS, ve filmu Philadelphia. Na počátku devadesátých let hrál v dalších thrillerech jako třeba Případ Pelikán s Julií Robertsovou nebo Krvavý příliv s Genem Hackmanem, stejně jako v komediích jako Mnoho povyku pro nic nebo romantických dramatech jako Kazatelova žena.

Během natáčení filmu Virtuozita se odmítl líbat s herečkou Kelly Lynchovou, protože cítil, že bílí muži, kterým byl film především určen, nebudou chtít na plátně vidět černého muže, jak líbá bílou ženu. Podobný problém nastal i s Julií Robertsovou při natáčení Případu Pelíkán. Nicméně v roce 1998 odehrál milostnou scénu s Millou Jovovichovou ve filmu Nejlepší hráč.

V roce 1999 hrál ve filmu Hurikán v ringu o boxerovi Rubinovi Carterovi, který byl odsouzen za trojnásobnou vraždu. Kontroverze okolo tohoto filmu možná způsobily, že nezískal Oscara, nicméně získal Zlatý glóbus a ocenění Stříbrný medvěd na Berlínském filmovém festivalu.

V roce 1983 si vzal herečku Paulettu Pearsonovou, kterou poznal při svém prvním natáčení v televizi. Mají spolu čtyři děti - Johna Davida, Katiu a dvojčata Olivii a Malcolma. V roce 2005 obnovili svůj slib v JAR s arcibiskupem Desmondem Tutu.

V roce 2001 získal Oscara za roli Alonza Harrise ve filmu Training Day. Washington se tak stal druhým Afroameričanem, který získal Oscara v kategorii nejlepší herec. Prvním byl Sidney Poitier, který zrovna v tentýž večer získal čestného Oscara. Během dalších let se objevil ve filmech jako John Q., Presumpce viny, Manchurianský kandidát, Déjà Vu nebo Americký gangster.

V roce 2005 se po patnácti letech vrátil do divadla. Zahrál si postavu Marca Bruta v Shakespearově hře Julius Caesar na Broadwayi.

Denzel Washington

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře