David Duchovny

13. září 2011 | 15.42 |
› 

David William Duchovny (7. srpna 1960, New York) je americký herec a režisér, známý především pro postavy speciálního agenta Foxe Muldera, kterého ztvárňoval v seriálu Akta X v letech 1993 - 2001 a sukničkářského spisovatele Hanka Moodyho ze seriálu Californication.

David se narodil jako druhé dítě Amramovi Ducovnému, spisovateli a novináři, a Margaret, skotsko-americké učitelce. Zbytek jeho nejbližší rodiny tvoří bratr Daniel a sestra Laurie. Když bylo Davidovi pouhých 11 let, jeho rodiče se rozvedli. Otec Amram, který pocházel z ruské židovské rodiny se odstěhoval za prací do Bostonu (zemřel v roce 2003 po dlouhé srdeční chorobě) a matka zůstala s Davidem v New Yorku, kde si našla nového přítele. Velmi dbala na to, aby se jejím dětem dostalo co nejlepšího vzdělání, a tak mu bylo umožněno nastoupit na prestižní soukromou univerzitu Princeton, kde v roce 1982 obdržel bakalářský titul z anglické literatury (B.A.). Magistrem (M.A.) stejného oboru se stal na Yale University ve státě Connecticut.

Kromě studií se mu také dařilo ve sportu, když se dokonce dostal do školního týmu basketbalu. Postgraduální studia na Yale (Ph.D.) musel kvůli finanční tísni přerušit. Aby si vydělal, zkusil svoje štěstí v reklamě, což se stalo jedním z nejzlomovějších okamžiků jeho života. Herectví ho začalo velmi bavit a stalo se jeho vášní tak silnou, že na školu časem úplně zapomněl.

Prvních několik let se David ve filmech objevoval v menších vedlejších rolích. Nejinak tomu bylo nejen u jeho debutu, filmu Podnikavá dívka (1988), ale také u všech ostatních filmů, do kterých byl David v následujících cca třech letech obsazen. Na tomto místě je vhodné jmenovat například vedlejší role ve známých snímcích jako Chaplin (1992), komedie Beethoven (1992) nebo erotický film Extáze (1991). První větší úspěchy přichází s akčními filmy Ruce od krve (1997) a Kalifornie (1993), kde se Duchovnyho filmovým partnerem stává hollywoodská hvězda Brad Pitt. Největší zlom v Duchovnyho herecké kariéře nastal na začátku roku 1993, kdy byl herec obsazen do nově vznikajícího seriálu Chrise Cartera Akta X. 10. září 1993 měl seriál svoji americkou premiéru a v následujících letech se z něho stal obrovský hit, který si získal fanoušky po celém světě a z velké části se tak stalo i díky postavě sympatického a pohledného agenta, kterou Duchovny přesvědčivě zahrál. Není tedy nijak překvapivé, že Duchovnyho nejvýznamnější filmovou rolí zůstává ta v celovečerním filmu Akta X (1998), stejně jako je tomu u jeho seriálové partnerky Gillian Andersonové. Natáčení seriálu Akta X trvalo celých devět let až do roku 2002, což jeho hercům znemožňovalo téměř jakoukoliv další práci. Duchovnyho něco takového velmi znepokojovalo a když jeho touha účinkovat i v jiných filmových projektech definitivně zvítězila, oznámil v roce 2001 odchod ze seriálu.
Toto rozhodnutí, které tisíce fanoušků přijímaly jen velmi těžce, se herci vyplatilo. Filmové role začaly přicházet a i když se v případě filmů jako je Zoolander (2001), Hollywood, Hollywood (2001) a Connie a Carla (2004) jednalo o menší vedlejší role, Duchovny se objevil i v hlavní roli větších filmových projektů. Řeč je především o vysokorozpočtové sci-fi komedii Evoluce (2001) a romantické komedii Vrať se mi (2000). Velký osobní úspěch pro Duchovnyho pak přišel v roce 2005, kdy si herec napsal a zrežíroval svůj vlastní film, drama Nezapomenutelné dětství, kde se objevil i Robin Williams a Duchovnyho manželka Téa. V letech 2007 a 2008 se herec úspěšně vrátil do televizního světa, když se objevil v hlavní roli populárního amerického seriálu Californication. Na přelomu roku 2007 a 2008 se Duchovny zúčastnil natáčení druhého celovečerního filmu Akta X, který je pokračováním slavného seriálu.

Téa Leoniová - 6. května 1997 se David Duchovny oženil s touto americkou herečkou. 24. dubna 1999 se hercům narodila dcera Madelaine West Duchovnyová a o tři roky později, 15. června 2002, Leoniová porodila již jejich druhé dítě, syna Kyda Millera Duchovnyho. I přesto, že Duchovny měl vždy přezdívku sukničkáře, roli vzorného otce a manžela zvládá výborně a manželský pár je spolu bez jakýchkoliv skandálů už více než deset let. Rodina momentálně žije v Malibu, v Kalifornii.

Soubor:David Duchovny 2011 Shankbone.JPG
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře