Stenkil

12. říjen 2011 | 16.20 |

Stenkil je švédský jarl a král, který žil v letech 1028-1066, vládl od roku 1060. Byl to první švédský vládce z rodu Stenkilovců. Byl synem Ragnvalda Ulfssona, knížete Staraje Ladogy a Astrid Nialsdotterové. Stenkil své dětství strávil ve Staraje Lagodě. Po smrti otce se se svojí matkou odstěhoval do Švédska. Jeho matka se tam provdala za Emunda Gammala, posledního krále z rodu Sigurdovců, který byl švédským vládcem. Po jeho smrti v roce 1060 byl králem zvolen právě Stenkil.

Trůn mu zaručilo to, že se oženil s Marií Anundsdotterovou, která byla dcerou Jakoba Anunda, krále, který kraloval před Emundem. Měl s ní celkem sedm dětí, přičemž synové Halsten a Inge se stali vládci po otcově smrti. Nejstarší syn Erik Stenkilsson padl v roce 1067 v bitvě o korunu.

Stenkil se nejvíc proslavil tím, že tvrdě bojoval proti pohanství. V roce 1064 navíc založil arcibiskupství v Upsale. Jako král byl mezi poddanými oblíben a populární. Byl velmi dobrý lukostřelec. Norové ho popisovali jako tlustého a těžkého a dobrého muže, se kterým mohou popíjet.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře