Alexandr II.

18. říjen 2011 | 16.44 |

Alexandr II. Nikolajevič, ruský car v letech 1855-1881 z rodu Romanov-Holstein-Gottorp, se narodil 29. dubna 1818 v Petrohradě jako syn cara Mikuláše I. a jeho manželky Alexandry Fjodorovny, původem pruské princezny, dcery Fridricha Viléma III. Za jeho vlády došlo k částečné liberalizaci ruského samoděržaví.

V mládí se Alexandru II. dostalo skvělého vzdělání - hovořil několika jazyky, byl vzdělán v oblasti práv, politických věd i ve vojenských záležitostech. Na ruský carský trůn pak Alexandr II. Nikolajevič usedl v roce 1855 po otcově smrti.

Na carský trůn Alexandr II. Nikolajevič usedl v nezáviděníhodný čas - Rusko bylo na pokraji porážky v krymské válce (nakonec bylo i poraženo), po pařížském míru (1856) bylo pak otřeseno postavení Ruska jako evropské velmoci - toto postavení se pak v následujících desetiletích car Alexandr II. snažil obnovit: Rusko expandovalo do střední Asie a na Kavkaz, během berlínského kongresu mu pak bylo potvrzeno vlastnictví Besarábie. Poměrně úspěšně si Alexandr II. Nikolajevič počínal ve válce s Tureckem (1878-1879). Pozici si připravoval na předchozích schůzkách s dalšími evropskými státníky. V českých Zákupech jednal v roce 1876 s rakouským císařem Františkem Josefem I. na jeho zámku právě o blížícím se střetu s Turky a o neutralitě Rakousko-Uherska v něm.[1] Schůzky se zúčastnili i velvyslanci obou mocností.

V rámci ruské říše pak Alexandr II. poskytl poměrně rozsáhlou autonomii Finsku, polské národní povstání v roce 1863 ale bylo krvavě potlačeno.

Na jaře roku 1867 pak Alexandr II. prodal Spojeným státům americkým Aljašku za 7,2 mil. dolarů, tj. 5 centů za hektar (v přibližném přepočtu cca 90 000 000 v roce 2003). Důvodů k této transakci byla řada, od tíživé prázdnoty ruské carské pokladny po vědomí, že je Aljaška dlouhodobě neudržitelná kvůli vzdálenosti a blízkosti britského dominia Kanady. Nemálo přispěl i krach projektu výstavby telegrafní soustavy, která vedla z Kalifornie do kontinentální severní Ameriky a přes Beringovu úžinu do Moskvy, kde se napojovala na celoevropskou síť. USA investovaly do projektu přes 3 miliony dolarů (v té době), ruská strana podstatně menší částku.

Alexandr II. Nikolajevič zemřel 13. března roku 1881 (podle Juliánského kalendáře tehdy platného v Rusku 1. března) na následky bombového atentátu, který byl spáchán krajně levicovou organizací Narodnaja volja (Vůle lidu).

Soubor:AlexanderIIRussia.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře