Jak vlastně vzniklo slovo "Mafie"

31. říjen 2011 | 17.39 |

Je mnoho vysvětlení, jak vzniklo slovo "MAFIA”. Sezbíral jsem pro vás veškerý materál z internetu a budu se vám snažit vysvětlit, jak asi toto slovo vzniklo.

Někdo tvrdí, že za francouzské okupace na Sicílii v roce 1282 byla znásilně dívka ve svatební den. Její matka pak vyběhla na ulici a začala vyřvávat: "ma fia”. Což v překladu znamená "moje dcera”.

Jiní zase tvrdí, že slovo "MAFIA” pochází ze starého sicilského přídavného jména "mafiusu”, které má kořeny v arabském "mahjas”. V překladu znamenající, něco jako agresivní, chvástavý, či vychloubavý. Je ale více možností, jak označení "MAFIA” vzniklo. Např. ze slova "maffia”, které v italském dialektu znamenalo chudoba, bída a nouze. Ve staré toskánštině také existovalo slovo "malfusso”, což znamelo nevěřící, nebo také zločinec. Dále existuje populární výklad, který říká, že slovo "MAFIA” je složenina prvních písmen z věty "Morte alla Francia, Italia avanti!”, což ve volném překladu znamená: "Zabijme všechny Francouze, Itálie vpřed!” a pochází z doby, kdy byla část Itálie pod francouzskou nadvládou. Není ani vyloučeno, že původ slova pochází podle stejnojmenných jeskyních u Trafani.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře