FBI

2. prosinec 2011 | 13.35 |

Federální úřad pro vyšetřování (anglicky Federal Bureau of Investigation) je vyšetřovací orgán amerického ministerstva spravedlnosti, který působí jak jako federální vyšetřovací úřad trestné činnosti, tak i jako kontrarozvědná služba. Počátek FBI se datuje na 26.července 1908.

FBI vyšetřuje zločiny, které jsou buď páchány v několika státech federace najednou nebo které jsou zvlášť závažné. V současné době seznam zločinů kterými se FBI zabývá činí více jak 250 položek.

Federální agenti FBI používají pistole Glock 22, 23 a Sig Sauer P228 v ráži .40 S&W.

Americký ministr spravedlnosti Charles Joseph Bonaparte (prasynovec Napoleona) v roce 1908 vyvzdoroval na senátu skupinu čtyřiatřiceti vyšetřovatelů a úředníků. Původně skromná kancelář rostla s tím, jak přibývalo kriminality s kterou si již nemohli poradit místní ochránci práva (šerifové, policie). Prvním skutečně velkým úkolem agentů FBI bylo na základě výnosu prezidenta Theodora Roosevelta z roku 1910 stíhání tzv. "bílého otroctví", neboli organizované prostituce.

Celonárodní povědomí a zvýšení vlivu FBI zajistil hlavně John Edgar Hoover, který se stal v roce 1924, ve svých devětadvaceti, ředitelem kanceláře a v této funkci vydržel až do smrti v roce 1972. Novináře, kteří mu nešli na ruku, sice nazýval šakaly, ale propagace FBI byla jeho velkým úspěchem. Když federální agenti v roce 1934 v Chicagu zastřelili známého bankovního lupiče Johna Dillingera, bylo to hodnoceno velmi kladně. John Edgar Hoover však monitoroval také aktivity komunistů, organizací odporujících vietnamské válce, nebo skupin bojujících za občanskou rovnoprávnost černochů. V době Studené války FBI dopadla pro Sověty pracující špióny postupně Rudolpha Abela, Johna Walkera a Roberta Hanssena či zatkla z neamerické činnosti obviňovaného Guse Halla.

Nešťastný konec "dvojčat" a události z 11. září 2001, ale ukázaly slabost FBI a neschopnost spolupráce s dalšími vládními agenturami. Komise vyšetřující útoky z 11. 9. 2001 došla k závěru, že jim měla FBI společně se CIA zabránit. Ani jeden z těchto úřadů své zemi podle závěrečné zprávy komise "neposloužil dobře". Objevují se dokonce doměnky o zapojení zpravodajských služeb USA do plánování těchto útoků a ovlivňování veřejnosti nepravdivým mediálním obrazem.

HLAVNÍ CÍLE:

  1. Chránit Spojené státy americké před teroristickými útoky.
  2. Chránit Spojené státy americké před cizími výzvědnými službami a špiony.
  3. Chránit Spojené státy americké před počítačovými zločiny a zločiny používající high-tech technologie.
  4. Bojovat proti korupci ve státní správě.
  5. Chránit občanská práva.
  6. Bojovat proti zločinným organizacím a společnostem, a to jak místním, tak mezinárodním.
  7. Bojovat proti závažné kriminalitě spáchané pracovníky v administrativě.
  8. Bojovat proti závažným násilným zločinům.
  9. Podporovat ostatní partnery ve výše uvedených záležitostech, a to jak ve státě, tak mezinárodně.
  10. Chránit občany Spojených států amerických.

FBIFBI02

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře