Stasi

9. prosinec 2011 | 13.35 |

Ministerium für Staatssicherheit (česky: Ministerstvo státní bezpečnosti), známá spíše jako Stasi, byla hlavní tajnou službou a rozvědkou Německé demokratické republiky (tj. východního Německa).Velitelství Stasi sídlilo ve Východním Berlíně v Normannenstrasse,významné centrum bylo také v Lichtenbergu a mnoho dalších poboček sídlilo v různých částech města.Stasi byla široce uznávána jako jedna z nejefektivnějších výzvědných organizací na světě. Motto Stasi znělo "Schild und Schwert der Partei" (česky Štít a meč strany),což ukazovalo na přímé spojení s Jednotnou socialistickou stranou Německa. V dřívějších letech se organizace označovala také jako Staatssicherheitsdienst (Státní bezpečnostní služba).

Ministerstvo bylo založeno v únoru 1950. V listopadu 1989 přejmenováno na Úřad pro národní bezpečnost a o měsíc později zrušeno. Dlouholetým šéfem Stasi byl Erich Mielke, který byl podobně jako Erich Honecker v říjnu 1989 odstraněn z vedení SED a vyloučen ze strany. V 90. letech byl Mielke za své zločiny souzen, odsouzen byl však za vraždu, jíž se dopustil v roce 1931.

V roce 1992 byl vytvořen úřad zajišťující přístup k dokumentům vedených Stasi, označovaný také jako Gauckův úřad. Podle smlouvy o znovusjednocení Německa je spolupráce se Stasi považována za důvod k výpovědi ze zaměstnání ve veřejných službách.

Soubor:Emblema Stasi.svg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře