UDBA

10. prosinec 2011 | 13.43 |

UDBA je zkratka označující tajnou policii působící ve Socialistické federativní republice Jugoslávie. Bosensky zkratka znamenala Uprava državne bezbjednosti.Český překlad by zněl nejspíše Odbor státní bezpečnosti. UDBA existovala od roku 1946 do roku 1991, jejím zakladatelem byl Aleksandar Ranković.

Svým zaměřením se UDBA částečně lišila od tajných služeb jiných socialistických států. Největší represe, poněkud paradoxně, vykonávala od roku 1948 mezi stalinistickými a prosovětskými členy Komunistické strany Jugoslávie, poté, co se vedení strany dostalo do sporu se Stalinovým Sovětským svazem. 12 000 stalinistů bylo tehdy internováno v koncentračním táboře Goli otok.

Druhou specifikou UDBA bylo, že se zaměřovala na pronásledování fašistických jugoslávských emigrantů, především příslušníků chorvatského hnutí Ustaša, byť některé případy vražd ustašovských válečných zločinců jsou dodnes nevyjasněny, jako například vražda velitele ustašovského koncentračního tábora v Jasenovaci Vjekoslava Luburići. Ten byl zavražděn Ilijou Stanićem roku 1969 ve Španělsku. Stanić byl často označován za agenta UDBA, nejspíše však v době vraždy agentem nebyl, stal se jím však později. Známá je rovněž vražda prominentního ustašovce Bruno Bušiće v Paříži roku 1978. UDBA takto zlikvidovala nejméně 70 válečných zločinců. Rekordním byl zřejmě rok 1981, kdy UDBA zabila minimálně 10 bývalých ustašovců ve Francii, Německu a Švýcarsku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře