Tresty v ledním hokeji

13. prosinec 2011 | 16.00 |
› 

Trest se v ledním hokeji ukládá za chování odporující pravidlům. Většinu trestů uděluje hlavní rozhodčí. Čárový rozhodčí může postihovat pouze jednoznačná technická provinění, jako je příliš mnoho hráčů na ledě. V NHL může čárový rozhodčí trestat úmyslné zákroky, které hlavní rozhodčí nezaznamenal.

Během trestu sedí potrestaný hráč na trestné lavici. Ve většině případů nemůže potrestaný tým hráče nahradit a je proto po dobu trvání trestu oslaben. Normálně má hokejový tým pět hráčů (kromě brankáře); pokud je jeden hráč vyloučen, hraje se pět na čtyři.

Říká se tomu přesilová hra pro útočící a oslabení pro bránící tým. Při přesilové hře je jednodušší dát branku než při hře v normálním počtu. Během přesilové hry může bránící tým vyhazovat puk na zakázané uvolnění, aniž by pak byla zastavena hra. Vstřelí-li útočící tým během menšího trestu branku, trest okamžitě končí. Dvojitý menší trest se z tohoto hlediska posuzuje jako dva samostatné tresty za sebou - padne-li branka v prvních dvou minutách, je trest zkráce na dvě minuty; padne-li později, trest končí. Při větším trestu na vstřelených brankách nezáleží.

Je-li signalizován trest, hra není zastavena, dokud potrestaný tým nezíská kontrolu nad pukem (výhoda). Proto úmyslné provinění nezastaví útočnou akci soupeře. Během této výhody často brankář útočící strany opustí led, aby mohl nastoupit další hráč, protože je téměř vyloučeno, aby soupeř skóroval. Soupeř nemůže tuto branku vstřelit, útočící tým si však může dát vlastní branku. Pokud během signalizovaného menšího trestu útočící strana vstřelí branku, menší trest se okamžitě ruší a pokračuje hra pět proti pěti (tj. jako kdyby padla branka v průběhu trestu).

Je-li potrestán brankář, nejde na trestnou lavici (kromě určených druhů trestů). Jeho trest odpyká hráč, který byl během trestaného provinění na ledě.

Menší trest 
Hráč (kromě brankáře) je vyloučen ze hry na dvě minuty, náhradník není povolen. Pokud soupeř vstřelí gól, trest je ukončen a hráč se vrací na led.
Menší trest pro hráčskou lavici 
Hráč provinivšího se týmu, který byl v době provinění na ledě, je vyloučen ze hry na dvě minuty. Náhradník není povolen.
Dvojitý menší trest 
Dva menší tresty za sebou (ukládá se ve specifických případech).
Větší trest 
Hráč je vyloučen ze hry na pět minut, náhradník není povolen. Trest není ukončen dříve ani v případě, že soupeř vstřelí gól.
Osobní trest 
Při prvním osobním trestu je hráč (kromě brankáře) vyloučen ze hry na deset minut, může za něj ihned nastoupit náhradník. Při druhém osobním trestu je hráč (včetně brankáře) vyloučen do konce zápasu (náhradník je povolen okamžitě).
Osobní trest do konce utkání 
Hráč (včetně brankáře) je vyloučen do konce utkání a může za něj ihned nastoupit náhradník.
Trest ve hře
Hráč (včetně brankáře) je vyloučen do konce utkání. Po pěti minutách může nastoupit náhradník.
Trestné střílení 
Hráč, který byl faulován, provede trestné střílení. Ostatní hráči ustoupí na své hráčské lavice. Na pokyn rozhodčího hráč, který provádí trestné střílení, začne hrát pukem a pokusí se vstřelit branku. Brankář nesmí opustit brankoviště dřív, než se hráč dotkne puku. Je-li puk vystřelen, trestné střílení končí (buď je dosažena branka, či nikoli) - hráč již nemůže dále hrát.
Dodatečná disciplinární opatření 
Kromě trestů uložených během zápasu lze ukládat ještě další disciplinární postihy, typicky zákaz činnosti.

Soubor:Delayed penalty.jpg
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář