Diethylether

14. prosinec 2011 | 18.09 |
› 

Diethylether (též ether, éter nebo ethoxyethan) je etherethanolu. Za běžných podmínek se jedná o čirou, bezbarvou a extrémně hořlavou kapalinu s nízkým bodem varu a charakteristickou nasládlou vůní. Je nejrozšířenějším členem třídy sloučeniny obecně nazývaných ethery. Je izomerembutanolu. Diethylether má funkční vzorec CH3-CH2-O-CH2-CH3. Je často používaným rozpouštědlem a dříve též celkovým anestetikem. Ve vodě se rozpouští jen omezeně (6,9 g/100 ml). Difuze diethyletheru ve vzduchu je 0,918·10-5 m2/s (298 K, 101,325 kPa).

AlchymistaRaimundus Lullus údajně objevil diethylether v roce 1275, ale neexistují o tom v současnosti žádné důkazy. Látku poprvé syntetizovalValerius Cordus v roce 1540 a nazval ji "olej sladkého vitriolu" (oleum dulcis vitrioli) - to proto, že byl diethylether původně získán destilací směsi ethanolu a kyseliny sírové (známé jako "olej vitriolu"), a zaznamenal některé z lékařsky významných vlastností. Přibližně ve stejné době objevil Theophrastus Bombastus von Hohenheim, známý spíše jako Paracelsus, analgetické vlastnosti etheru. Název ether dal látce August Siegmund Frobenius v roce 1730.

Diethylether je běžným laboratorním rozpouštědlem. Má omezenou rozpustnost ve vodě, proto se často používá pro extrakci kapalina-kapalina. Protože má menší hustotu než voda, vrstva diethyletheru je nahoře. Diethylether se využívá také jako rozpouštědlo pro Grignardovu reakci a pro mnoho dalších reakcí využívající organokovová reagencia. Zvláštní význam má jako rozpouštědlo při výrobě celulózovýchplastů, například acetátu celulózy. Diethylether má vysoké cetanové číslo (85 - 96) a používá se jako startovací kapalina pro naftové a benzinové motory, díky jeho vysoké těkavosti a nízké samozápalné teplotě. Ze stejného důvodu je také složkou palivové směsi pro karburované motory zažehované kompresí (používané v leteckém modelářství) kde se míchá s petrolejem a ricínovým olejem v poměru 47% petroleje, 33% éteru a 20% ricínového oleje.

Strukturní vzorec
Soubor:Diethyl ether.JPG

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře