Vánoce v Mexiku

21. prosinec 2011 | 16.17 |

 Vánoce v Mexiku jsou podobné těm českým. "Asi měsíc před Vánocemi se tu stejně jako u nás v Čechách v obchodech začínají objevovat dárky, vánoční výzdoba a ve městech se začíná probouzet vánoční atmosféra," popisuje podobnosti Michal Pěnička, osmnáctiletý student školy Instituto Thomas Jeferson, která je obdobou českých gymnázií. Do Mexika se jeho rodina přestěhovala letos v červenci poté, co jeho otec získal zajímavou pracovní nabídku.

"Zajímavé je," pokračuje Michal, "že dříve měli v Mexiku velké prázdniny o Vánocích. Nyní je mají stejně jako my v létě. I přesto ale většina rodin v Mexiku odjíždí v prosinci na dovolenou. Velké procento lidí je tu věřících, a tak jedou týden před Vánocemi pryč a na Štědrý den se vracejí."

Oslava samotného Štědrého dne je v Mexiku podobná jako v Čechách. "Vánoční stromek má většina lidí umělý, někteří kupují jehličnaté, které se dovážejí z Kanady. K večeři je obvykle krocan nebo ryba, nejedí však kapra se salátem ale nejčastěji lososa. Malé děti tu stejně jako u nás píší Ježíškovi, dárky dostávají okolo štědrovečerní půlnoci," dodává Michal.

A jak oslavila Michalova rodina Vánoce v Mexiku? "Naše rodina, která se do Mexika přistěhovala v létě za prací, slavila Vánoce stejně jako v ČR. I když jsme byli na druhé straně světa, nevynechali jsme tradiční české vánoční zvyky. Překvapilo mě, že v Mexiku o Vánocích nevysílají v televizi tolik pohádek a filmů jako u nás."

"Na Boží hod jsme se jeli podívat na noční město Guadalajaru. Myslím, že všude v Čechách je o hodně hezčí výzdoba než tady. Na naměstí a všude v ulicích je tu vše strašně barevné, připadal jsem si jako v cirkuse nebo v kasinu," vzpomíná Michal na české Vánoce a srovnává.

Silvestrovské oslavy jsou v Mexiku hodně bujaré a nebezpečné. "Kromě tradičních dělobuchů tu někteří lidé střílejí z pistolí. Už několikrát se stalo, že i někoho zabili, a proto jsme Silvestra oslavili s rodiči doma," popisuje Michal vstup do nového roku, ve kterém by měl zavítat na návštěvu do Čech.

"I když bych byl rád na Vánoce doma v Čechách, alespoň získám zkušenost, jak slaví Vánoce na druhém konci světa. Moc se těším, až se za dva roky vrátím domů a oslavím pravé české Vánoce," dodává Michal.

Vánoce v MexikuVánoce v Mexiku02Vánoce v Mexiku03Vánoce v Mexiku04

zdroj:Vysočina-news.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře