Nepálská policie

2. leden 2012 | 15.04 |

Nepálská policie je národní policie Nepálu a je součástí nepálské armády.

Začátky nepálské policie můžeme klást od roku 1864 kdy byly seskupeny a vytvořeny pod vlivem zahraničních trendů první policejní sbory.

Začátky nepálské policie nejsou zrovna oslňující. Byla to skupina lidí bez dostatečného vzdělání a praxe a tak ze začátku připomínala policie spíše nějaký nadbytečný orgán v zemi. Velmi dlouho trvalo než se dokázala přeměnit v něco užitečnějšího.


Významný mezník nastal až v letech 1954-1990 kdy došlo k modernizaci a profesionalizaci složky. Vrchní velitelství policie bylo ustanoveno v Kathmandu. Prvním generálním inspektorem policie byl jmenován pan Toran Shamsher J.B.Rana

Vznik Nepálské policie byl umožněn vydáním dvou zákonů, a to:

  • Zákon o policii číslo 2012 z roku 1956
  • Zákon o policejní regulaci číslo 2015 z roku 1959

Parlament naplněný mnoha politickými stranami převzal tzv. Panchyatský systém policie v roce 1960.

O tři roky později, tj. r. 1963, bylo postaveno Hlavní výcvikové centrum policie.

Lidově demokratická vláda v roce 1990 přeměnila multistranický systém vlády. Nová ústava byla vyhlášena 9.listopadu 1991.

Rok 1992 je spojen se snahou o modernizaci této instituce. Byla vytvořena Komise pro reformu policie, která vedla k velkému úspěchu. V roce 1991 byl policejní personál zařazen do mise Spojených národů.

Nepálské policejní síly vstoupily do organizace Interpol v roce 1967.

Národní centrální úřad Interpolu byl umístněn do Kathmandu a Naxalu. Generální inspektor policie Národního centrálního úřadu byl také jmenován do funkce vedení Kriminálního úřadu vyšetřování (CID). Se světem byl a je spojen internetem, telefonem, klasickou poštou a faxem. Byla tak započata mezinárodní spolupráce policie.

Nepál oplývá nádhernou přírodou, mnohdy s endemickými druhy a kulturním bohatstvím. Nejen proto byla založena složka Turistická policie. Jejím úkolem je chránit všechny tyto hodnoty velehorského království.

Nepálská policie hraje hlavní roli prevence proti sexuálnímu obtěžování a dalším kriminálních aktivit turistů.

Turistická policie dohlíží hlavně na tyto oblasti Nepálu: Tribhuvanské mezinárodní letiště Themal(Tribhuvan International Airport Thamel) a Basantapur - hlavní oblasti navštěvované turisty v okolí Kathmandu. Tato policejní složka poskytuje cizincům brožury, aby se nedopustili turisté nějakých přečinů proti místnímu zákonu, jsou zde vyjmenovány hraniční přechody a hlavní informace týkající se pobytu v této zemi.

Národní policejní akademie byla založena jako hlavní školicí centrum v roce 1992.

V devadesátých letech se odehrály hlavní přeměny týkajících se policejních složek. Tyto změny vedly k větší profesionalitě a odbornosti jejich pracovníků.

Skládá se ze 4 školicích odvětví: Školicí centrum: pro detektivy, služební psy, policejní kapelu, centrální policejní laboratoř.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře