Kim Čŏng-il

3. leden 2012 | 17.34 |

Kim Čŏng-il, v anglickém přepisu Kim Jong-il, rusky Kim Čen Ir, korejsky: 김정일, (16. února 1941, Vjatskoje poblíž Chabarovsku, Sovětský svaz /sovětské prameny/ nebo 16. února 1942, Pektusan, Korea /severokorejské prameny/ – 17. prosince 2011, Severní Korea)byl severokorejský politik, zastánce učení čučche, a od roku 1997 de facto vůdce Korejské lidově demokratické republiky. Během svého pobytu v SSSR používal jméno Jurij Irsenovič Kim. Zemřel v sobotu 17. prosince 2011 v 8:30 místního času (0:30 SEČ) na rozsáhlý srdeční infarkt. Po jeho smrti byl v KLDR vyhlášen státní smutek do 29. prosince 2011.

Jeho nejvýznamnější funkcí v současném systému byl předseda Výboru národní obrany Korejské lidově demokratické republiky, byl rovněž nejvyšším velitelem Korejské lidové armády (čtvrté největší na světě – velení převzal 25. prosince 1991) a generálním tajemníkem Ústředního výboru Korejské strany práce (ÚV KSP). V těchto funkcích nahradil zakladatele KLDR a "věčného prezidenta", svého otce Kim Ir-sena, který zemřel v roce 1994 na selhání srdce. V hierarchii Korejské strany práce začal stoupat od poloviny 60. let, kde nejprve působil v oddělení agitace a propagandy. Po nejasné situaci v severokorejském vedení mezi lety 1994 a 1997 byl jeho status vůdce severokorejského režimu potvrzen na podzim roku 1997, kdy se stal jak předsedou Výboru národní obrany KLDR, tak generálním tajemníkem ÚV KSP. Oficiální hlavou státu však nebyl, tou je podle severokorejské ústavy předseda Prezidia Nejvyššího lidového shromáždění. Funkci zastává Kim Jŏng-nam, který také obvykle zemi reprezentuje v zahraničí. Kim Čong-il je v Severní Koreji nazýván také "inteligentní vůdce" či "drahý vůdce" (činähan čidodža).

Vzhledem k silné propagandě, která s historickými fakty zachází dle libovůle, existují mnohé rozdíly v oficiálních líčeních jeho života, která se sama různí podle doby svého vzniku, a tím, co je známo zbytku světa z dochovaných záznamů a dokumentů.

Podle severokorejských pramenů se narodil 16. února 1942 na hoře Pektusan, která je jako nejvyšší hora v pohraniční Mandžuska a Korejského poloostrova odpradávna opředena řadou legend a bájí. Oficiální životopis uvádí, že jeho narození bylo ohlášeno zpěvem vlaštovek, rozkvetly květiny,nad horou se vytvořila dvojitá duha a na obloze se zjevila hvězda na znamení narození budoucího vůdce.

Sovětské zdroje naopak uvádějí, že se narodil 16. února 1941 v ruském vojenském táboře blízko sibiřské vesničky Vjatskoje poblíž Chabarovsku, kde jeho otec velel 1. praporu 88. brigády Sovětské armády.

Po 2. světové válce se jeho rodina přestěhovala do Pchjongjangu. V době korejské války žil v Sovětském svazu, kam byl otcem poslán do bezpečí. Dva roky studoval na škole pro piloty v NDR a v roce 1964 absolvoval Kim Il-sŏngovu univerzitu. Podle svých slov též studoval angličtinu na Maltě.

Od roku 1964 zastával několik méně významných funkcí v Korejské straně práce (původně pracoval v oddělení propagandy, rozhodoval např. o podobě filmů a divadelních her) a později se stal osobním tajemníkem svého otce. V letech 1967-1969 se začal zajímat o armádu, kde pomohl k vyškrtnutí některých velitelů z komunistické strany. V roce 1973 byl jmenován tajemníkem strany pro oblast organizace a politické agitace. V roce 1980 jej Kim Il-sŏng představil jako svého nástupce. V roce 1991 se stal nejvyšším velitelem Korejské lidové armády. Po úmrtí Kim Il-sŏnga v roce 1994 se stal vůdcem Severní Koreje.

O jeho soukromém životě se ví mnohé díky řadě publikací pocházejících od jeho kuchařů, osobních strážců a dalších znalců jeho intimit. Na rozdíl od ostatních obyvatel Severní Koreje měl dobrý přehled o dění ve světě, uměl si, až do své nemoci, náruživě "užívat života". Z dob jeho působení v oboru propagandy a kontaktu s kulturní elitou země byl znám jako bohém, milující dobré pití a sexuální hrátky a například Madeleine Albrightová, která s ním v 90. letech vyjednávala, o něm říká, že určitý šarm jej od té doby neopustil. Kim Čŏng-il se též nechal slyšet, že velmi rád surfuje na internetu,bohužel tuto "výsadu" mají ostatní obyvatelé jeho země zapovězenu.

Soubor:Vladimir Putin with Kim Jong-Il-6.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře