S.W.A.T.

7. leden 2012 | 16.16 |

S.W.A.T. - Special Weapons and Tactics - speciální zbraně a taktiky je název speciálních jednotek jednotlivých policejních oddělení v USA

První koncept jednotky lze hledat u policie ve městě Delano v Kalifornii, kde však jednotka měla spíše pořádkový charakter. Tohoto konceptu se však chopil důstojník John Nelson z Police Los Angeles (L.A.P.D. - Los Angeles Police Department), který jej rozvinul na celou řadu rizikových situací. Svůj koncept pojmenovaný Special Weapons and Tactics představil inspektoru Darrylu F. Gatesovi. Ten, jakožto vysoce postavený důstojník nový koncept přijal a podpořil. Na základě konceptu vznikla v roce 1967 v Los Angeles jednotka, která převzala název S.W.A.T.

Policejní oddíly S.W.A.T. mají pravomoci řešit mnoho rizikových situací, např "High Risk Arrest Warrant" - zadržení velmi nebezpečné osoby. Jednotku zřizuje policejní oddělení, kterému jednotka podléhá. Jednotky obvykle nemívají pravomoci k zásahu na záchranu rukojmí - to obvykle provádí Hostage Rescue Team FBI (FBI-HRT). Výjimkou je například právě tým S.W.A.T.u L.A.P.D., který tuto pravomoc má od roku 1983.

Lze vzít jen velmi všeobecně, protože výzbroj se liší podle jednotlivých útvarů. Většinou se ve výzbrojí objevují samopaly HK MP5 ráže 9 mm Luger v různých provedeních. Dále útočné pušky M4 ráže 5,56*45mm NATO, či v samopalovém provedení ráže 9 mm Luger. Brokovnice jsou různých značek, např Remington, Mossberg, Winchester, Benelli aj.

Odstřelovači používají například zbraně Remington 700, a podle některých informací velké útvary i pušky ráže .50 Browning, jako je například samonabíjecí Barret M82

Osobními a tzv. sekundárními zbraněmi jsou různé druhy pistolí značek Glock, SIG Sauer, Springfield, atd. Ty jsou obvykle v pouzdrech připevněny na stehně, nikoliv u pasu. Důvodem je snažší a rychlejší vytáhnutí záložní zbraně.

Hlavní i záložní zbraně jsou také vybaveny baterkami, lasery a kolimátory.

S.W.A.T oddíly používají nepřeberné množství taktické výstroje. Mezi základní výstroj každého příslušníka patří kombinéza, taktická vesta, neprůstřelná vesta, helma a speciální brýle. Samozřejmě nechybí pouta, která ale nejsou kovová. Dále se používají různé nástroje na vyrážení dveří, pepřové spreje, speciální rozbušky na dezorientaci podezřelých a granáty obsahující například slzný plyn.

V různých případech jednotky S.W.A.T. využívají i tzv. balistické štíty, různých délek. Jejich užití je rozličné, například krytí osoby vstupující do objektu při riziku ozbrojeného střetnutí nebo v jakýchkoli situacích, kdy zasahující jednotka nemůže využít jiné krytí.

Soubor:Members of the 60th Security Police Squadron's Base Swat Team.jpgSoubor:SWAT.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře