Kyselina ftalová

9. leden 2012 | 16.37 |

Kyselina ftalová je aromatickádikarboxylovákyselina. Racionální vzorec je C6H4(COOH)2 a jedná se o bílou krystalickou látku. Patří do skupiny ftalových kyselin a jejími izomery jsou kyseliny isoftalová a tereftalová.

Kyselina ftalová se v chemickém průmyslu používá k výrobě barviv (např. fenolftaleinu), ftalátů, sacharinu a v k výrobě synteticky vyrobených voňavek.

Kyselina ftalová byla poprvé vyrobena v roce 1836francouzskýmchemikemAugustem Laurenemoxidacínaftalenu, který ve víře, že se jedná o kyselinu odvozenou od naftalenu ji pojmenoval kyselina naftalenová. Prvni, kdo objevil strukturu ftalové kyseliny byl ŠvýcarJean Charles Galissard de Marignac, který kyselině ftalové dal její správné jméno.

Kyselina ftalová se průmyslově vyrábí oxidací a následnou hydrolýzou naftalenu nebo oxidací o-xylenu vzdušným kyslíkemRce Naftalen na kyselina ftalova.PNG

Zahříváním kyseliny ftalové se uvoňuje voda a vzniká její anhydrid - ftalanhydrid. Kyselina i její anhydrid se používají k výrobě barevných indikátorů (fenolftalein). seznam kyselin

Strukturní vzorecProstorový model

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář