Andrologie

7. únor 2012 | 15.16 |
› 

Andrologie je lékařský obor, který se zabývá chorobami mužských reprodukčních orgánů, jejich léčbou a prevencí. Jde o relativně mladý obor.

Zabývá se například léčením těchto potíží a onemocnění:

 • mužská neplodnost
 • poruchy erekce
 • rakovina prostaty
 • andropauza

Andrologie je relativně mladým interdisciplinárním oborem medicíny, název je odvozen od řeckého "andros" = muž. Zabývá se fyziologií a patologií mužských reprodukčních funkcí, primárně se vyvíjela s klinickým zaměřením hlavně na diagnostiku a terapii poruch mužské plodnosti. V některých částech světa je proto úzce napojena na centra in vitro fertilizace a asistované reprodukce. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se andrologie má zabývat veškerými aspekty mužského reprodukčního zdraví.

Definice andrologie ve znění Mezinárodní andrologické společnosti (ISA = International Society of Andrology) zní: "Andrologie je definována jako odvětví vědy a medicíny, zabývající se mužskými (samčími) reprodukčními orgány u člověka i u zvířat, a jejich onemocněními. V této definici jsou zahrnuta všechna příbuzná odvětví vědy."

Kromě reprodukčních problémů se andrologie zabývá problémy s erektilními funkcemi a dalšími problémy v oblasti penisu, varlat a prostaty. Vzhledem k výrazným změnám demografické "věkové pyramidy" přibývá v posledních letech andrologii péče o stárnoucí muže, neboť poměr žijících mužů ve věku pod a nad 20 let se výrazně mění v neprospěch mladších mužů.

Podle mezinárodního konsensu (Schill, W.B., Comhaire, F., Hargreave, T.B., 2006) je možné spektrum andrologie shrnout takto:

 1. Mužská plodnost a neplodnost
 2. Erektilní dysfunkce a sexuální poruchy
 3. Stárnoucí muž a hormonální substituční terapie
 4. Záněty a infekce mužské reprodukční soustavy
 5. Onemocnění varlat (tumory)
 6. Onemocnění prostaty (hyperplasie, karcinom)
 7. Primární a sekundární hypogonadismus
 8. Opožděná puberta
 9. Prevence a rehabilitace
 10. Vedlejší účinky léků
 11. Znečišťující faktory prostředí
 12. Kryoprezervace spermatu a testikulární tkáně
 13. Forenzní problematika paternity
 14. Plánování rodičovství
 15. Mužská antikoncepce
 16. Základní andrologický výzkum

Soubor:Tanner scale-male.svg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře