Sv. Evaristus

7. únor 2012 | 16.39 |

Sv. Evaristus (Aristus) byl 5. papežemkatolické církve. Jeho pontifikát se datuje do let 98/101 - 105/107. Podle tradice zemřel jako mučedník.

Datum narození není známo. Zemřel okolo roku 107. V Liberiově katalogu (Catalogus Liberianus - seznam prvních papežů zpracovaný papežem Liberiem okolo roku 350) je jeho jméno uvedeno jako Aristus. V papežských seznamech ze kterých čerpali církevní historici 2. stoletísv. Irenaeus a Hippolytus je uváděn jako čtvrtý následník sv. Petra, který se stal papežem po sv. Klementovi. Tyto prameny rovněž uvádějí dobu pontifikátu v délce osmi let na přelomu století (tj. od r. 98 nebo 99 do roku 106 nebo 107).

Raně křesťanské zdroje nám nenabízejí žádné autentické údaje o jeho životě. V "Liber Pontificalis" se uvádí, že pocházel z řecké rodiny a byl synem Žida z Betléma. Připisuje se mu nařízení, aby nejen v Římě, ale v každém biskupském sídle bylo sedm jáhnů. Dále údajně z jeho rozhodnutí pochází i to, že sňatky mají být veřejně posvěcovány knězem. Často se uvádí, že byl mučedníkem, ale tato informace není ničím podložena.

Zemřel okolo roku 107 a je pochován ve Vatikánu v blízkosti hrobky sv. Petra. Jeho památku katolická církev připomíná 26. června.

Evaristus.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře