Ig Nobelova cena

9. únor 2012 | 15.03 |

Ig Nobelova cena je americké ocenění parodizující Nobelovu cenu. Ceny každý rok v říjnu uděluje časopis Annals of Improbable Research (česky Anály nepravděpodobného výzkumu) za neobvyklé nebo triviální výsledky vědeckého výzkumu.Komise, která ceny uděluje, je složena z nositelů skutečných Nobelových cen. Předávání cen probíhá na Harvardově univerzitě a je následováno přednáškami nově oceněných na Massachusettském technologickém institutu.

První Ig Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1991 za objevy, které "nemohou nebo by neměly být opakovány", časopis později definici pozměnil na objevy, které mají lidi "nejdříve rozesmát a poté je donutit zamyslet se". Ročně je udělováno 10 cen v mnoha kategoriích, mezi které patří např. nobelovská fyzika, chemie, fyziologie/medicína, literatura a mír.

Udělení některých cen vyjadřuje kritiku (např. dvě ceny za výzkum homeopatie, ceny za "vědecké vzdělávání" Radě pro vzdělání států Kansas a Colorado kvůli jejich postoji k vyučování evoluce nebo cena pro proroky konce světa), ale častěji se snaží upozornit na vědecké výzkumy s humorným nebo nečekaným tématem. Mezi příklady patří výzkum pravidla pěti sekund,objev, že lidská přítomnost sexuálně vzrušuje pštrosy,nebo prohlášení, že černé díry splňují všechny technické požadavky, aby se v nich nacházelo peklo.

V roce 2010 se Andre Geim stal prvním člověkem, který získal jak Nobelovu cenu, tak Ig Nobelovu cenu.

Cena je věnována fiktivnímu bratru slavného Alfreda Nobela – Ignáci Nobelovi. Jméno "Ig Nobel" je současně slovní hříčkou; stejně vyslovovaný anglický výraz ignoble znamená "potupný", "sprostý" či "nešlechetný".

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře