Sv. Urban I.

22. únor 2012 | 18.07 |

Svatý Urban I., latinsky Urbanus, byl 17. papežem katolické církve. Jeho pontifikát se datuje do let 222 - 230. Zemřel 23. května 230. Je patronem vinařů.

Údajů o jeho životě je známo velmi málo, o to více o sv. Urbanovi vzniklo legend. Problémem je jeho občasná pravděpodobná záměna s jiným, blíže neznámým biskupem Urbanem. Urban I. byl papežem v období vlády Alexandra Severa, které bylo pro křesťany obdobím relativního klidu bez přílišného pronásledování. Podle Liber Pontificalis pocházel z Říma a jeho otec se jmenoval Pontianus.

Za Urbanova pontifikátu pokračovaly spory se vzdoropapežem Hippolytem, neboť Urban I. zastával postoje svých předchůdců Zefyrina a Kalixta I. Podle legendy také obrátil na víru Valeriána, manžela svaté Cecilie a jeho bratra Tiburtia. Zdá se však, že právě v tomto případě jde o shodu jmen a zmíněný Urban nebyl papež Urban I.

Urban I. zemřel 23. května 230, ale jeho památku katolická církev uctívá v den jeho pohřbu 25. května. Protože za vlády Alexandra Severa prakticky nedocházelo k pronásledování křesťanů, zdají se být legendy o mučednické smrti Urbana I. málo pravděpodobné.

Podle Liber Pontificalis byl Urban pohřben na Pretestatově hřitově (Coemetarium Praetextati), kde stojí hrobka s jeho jménem. Při výzkumu v Kalixtových katakombách však italský archeolog Giovanni dei Rossi nalezl víko sarkofágu s označením Urban a předpokládal, že Urban pohřbený na Pretestatově hřitově byl patrně jiným biskupem. Přesto pochybnosti o místě posledního odpočinku Urbana I. zůstávají, protože seznam Sixta III., obsahující jména svatých, pohřbených v Kalixtových katakombách neudává Urbana jako nástupce papežů, ale jako cizího biskupa.

UrbanI.jpg
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře