Barvy-Fialová

23. únor 2012 | 15.13 |
› 

Fialová je barva odpovídající nejvyšším frekvencím elektromagnetického vlnění, které lidské oko dokáže vnímat. Z hlediska skládání barev je to pak kterákoli z barev mezi červenou a modrou. Fialová barva patří mezi základní barvy barevného spektra, je to barva monochromatického světla o vlnové délce zhruba 400 nm. Světlo s ještě vyšší frekvencí již lidský zrak nedokáže vnímat, jedná se o tzv. ultrafialové záření (UV).

V západních církvích je fialová liturgickou barvou pro advent a postní dobu.

Bývají to originální osobnosti, které rozhodně nechtějí působit tuctově. Jsou kreativní, často mohou mít umělecké sklony. Jsou tajemní a svým způsobem nepředvídatelní. To souvisí s tím, že v sobě sjednocují dva protipóly; modrý klid s červenou aktivitou. Také se o fialové říká, že je barvou hysterek.

Přesto že jsou jisté povahy, na které může působit rušivě, většinu lidí uklidňuje. Zároveň je i dynamická, aktivitu však probouzí spíše na duchovní úrovni. Pomáhá při meditaci, a rozjímání. Má až hypnotické účinky. Dodává pocit hojnosti, bohatství.

Fialová pomáhá při léčbě rakoviny. Také tlumí bolesti hlavy a migrénu. Snižuje vypadávání vlasů. Příznivě působí na lidi mající depresi nebo trpící úzkostí.

V barevném značení odporů znamená fialová barva číslici 7 nebo toleranci ±0.1%

RGB: (139; 0; 255)
HTML: #8b00ff
CSS: violet
CMYK: (0,45; 1; 0; 0)
HSV: (182°; 94 %; 47 %)
L*a*b:

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Barvy-Fialová anquelow 12. 07. 2015 - 17:18