Sv. Kornelius

26. únor 2012 | 18.09 |

Sv. Kornelius, latinsky Cornelius († červen 253 v Centum Cellae, dnes Civitavecchia), byl 21. papežem. Jeho pontifikát se datuje do let 251–253.

Sv. Kornelius byl zvolen papežem až 14 měsíců po smrti sv. Fabiána, protože konání řádné volby dlouho znemožňovalo pokračující ostré pronásledování křesťanů císařem Deciem. V době sedisvakance církev kolektivně řídila rada presbyterů a jáhnů.

Hlavním odpůrcem Kornelia byl Novatianus, který sám také usiloval o to, být papežem. Byl velmi striktní zejména v otázce těžkých hříchů. Prohlašoval, že každý, kdo přestal v době Deciova pronásledování křesťanství praktikovat, nemůže být církví přijat zpět. To ovšem papež odmítal a návrat zpět umožňoval, pokud hříšníci projevili upřímou lítost a pokoru. Novatián se tedy sám prohlásil římským biskupem a stal se tak druhým vzdoropapežem v historii.

Kornelius svolal v roce 251 synodu 60 biskupů, která potvrdila legitimitu Korneliova papežství a odmítla Novatiána i jeho stoupence.

V roce 252, byl za vlády císaře Treboniana Galla Kornelius vypovězen do Centum Cellae, kde v červnu roku 253 zemřel. Jeho ostatky byly později převezeny do Říma a uloženy v Kalixtových katakombách.

Katolická církev slaví Korneliův svátek společně se sv. Cypriánem dne 16. září.

Heiliger Cornelius.jpg
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář