Sv. Dionýsius

1. březen 2012 | 17.50 |

Svatý Dionýsius byl 25. papežem katolické církve od 22. července 259 do 26. prosince 268.

Podle některých pramenů se narodil v Řecku. Papežem byl zvolen až téměř rok po umučení svého předchůdce Sixta II., neboť v době vrcholícího pronásledování křesťanů za vlády císaře Valeriana bylo prakticky nemožné volbu zorganizovat. Mohla se tedy odehrát až poté, když byl Valerianus v bitvě s Peršany zajat a později popraven.

Nový římský císař Gallienus vydal toleranční edikt, kterým zastavil pronásledování a dal křesťanské církvi legální status. Dokonce vrátil křesťanům veškerý majetek včetně chrámů, hřbitovů, kostelů a dalších budov, který jim byl v minulých letech konfiskován.

Dionýsius byl zřejmě vzdělaným mužem a dobrým diplomatem. Po zlegitimizování křesťanské víry musel zejména reorganizovat zdevastovanou strukturu římské církevní správy a navázat spojení s ostatními křesťanskými komunitami. Dále musel kompromisem natrvalo odstranit spory o druhý křest heretiků, kteří se chtějí vrátit k církvi. Značnými finančními obnosy se zasloužil o obnovu kostelů v Kapadocii, které byly zničeny nebo vážně poškozeny po nájezdech Gótů a také vykoupil svobodu mnoha zajatců.

Sv. Dionýsius je prvním z papežů, který prokazatelně nezemřel jako mučedník, ale přirozenou smrtí 26. prosince 268. Byl pohřben v papežské kryptě Kalixtových katakomb.

Památku sv. Dionýsia si katolická církev připomíná v den jeho úmrtí 26. prosince. V umění je tento světec zpravidla zobrazován v papežském ornátu s knihou v ruce.

Freska v Sixtinské kapli, Vatikán
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář