Sv. Celestýn I.

23. březen 2012 | 15.14 |

Svatý Celestýn I. († 27. července 432) byl papež katolické církve od 10. září 422 do 27. července 432.

O jeho mládí nemáme prakticky žádné zprávy. Jeho otec měl být Říman a jmenovat se Priscus. Určitou dobu prý žil v Miláně se sv. Ambrožem. Nejstarší zmínka o něm pochází z dokumentu o Inocencovi I., kde se o něm mluví jako o diakonu (416). V roce 418 mu uctivě píše svatý Augustin.

Na papežský stolec Celestýn nastoupil v roce 422, podle Tillemonta 10. září, podle Bolandistse se tak ale stalo 3. listopadu.

Navzdory tehdejším nepokojným časům byl zvolen bez opozice (podle listu od sv. Augustina, v němž je žádán o pomoc ve sporu Antoninem, biskupem z Fessuly). Zdá se, že Augustin a Celestýn byli velmi blízcí přátelé. Po Augustinově smrti (430) napsal Celestýn dlouhý list biskupům v Galii, v němž zakázal útoky na jeho památku.

Celestýn během svého pontifikátu tvrdě potlačoval pelagiánství a v pozdějších letech i nestoriánství, jehož hlavního představitele Nestoria exkomunikoval. Posledním známým oficiálním činem Celestýna bylo vyslání sv. Patrika do tehdy ještě pohanského Irska (biskup Palladius vyslaný o rok dříve z Irska brzy uprchl a zemřel v roce 432 v Británii.

Celestine1pope.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře