Zelená perla

30. duben 2012 | 17.27 |

Zelená perla je anketa o nejhloupější výrok z oblasti životního prostředí, kterou od roku 1995 vyhlašuje ekologické sdružení Děti Země. "Cílem ankety je upozornit na autory výroků, kteří bagatelizují ochranu přírody a životního prostředí a činnost na jejich ochranu."

Návrhy výroku k ocenění může zaslat organizátorům kdokoli. Vítěze ceny vybírá stejně jako Ropáka roku více než stočlenná komise, která bodováním vybírá z nominovaných kandidátů. Členy komise jsou zástupci ekologických organizací, ekologové, filozofové, sociologové, vysokoškolští pedagogové, publicisté, umělci, politici apod.

Prvním držitelem ceny Zelená perla byl Václav Klaus, který jako předseda české vlády prohlásil v aule Univerzity Palackého v Olomouci 24. dubna 1995 "Ekologie není věda. S vědou nemá nic společného. Je to ideologie."

Zatím posledním držitelem ceny byl vyhlášen ředitel Národní parku Šumava Jan Stráský za výrok: "Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami."

Historicky nejúspěšnější osobou je Václav Klaus, který cenu dokázal vyhrát celkem třikrát v letech 1995, 2005 a 2007.

 • 1995 - předseda české vlády a předseda ODS Václav Klaus za výrok "Ekologie není věda. S vědou nemá nic společného. Je to ideologie."
 • 1996 - šéfredaktor Lidových novin Jefim Fištejn za výrok "... za deset let poctivec Patočka třeba i uzná, že síla ozonové vrstvy kolísá, dejme tomu, v časových cyklech, že kácení dešťových pralesů tu je vyváženo novou výsadbou jinde, že snížení celkové výměry zemědělské půdy je z hlediska globální výživy ukazatel stejně relevantně znepokojivý jako klesající počet žebřiňáků."
 • 1997 - poslanec za ODS a předseda výboru pro obranu a bezpečnost PS ČR Petr Nečas: "Je třeba redukovat zákon o ochraně přírody, protože brání v podnikání. Zatím žel tomu brání skupina fundamentalistů v parlamentu."
 • 1998 - pracovník odboru státní správy lesů a myslivosti MZe ČR a bývalý prezident Asociace profesionálních myslivců Libor Řehák: "Nekontrolované šíření rysa je v rozporu se základní Listinou lidských práv a svobod."
 • 1999 - bývalý přednosta Okresního úřadu v Jindřichově Hradci Lukáš Mikulecký: "Zachovalá příroda je pro Jindřichohradecko, které dnes patří již mezi pět nejchudších okresů v republice, vlastně prokletím."
 • 2000 - pracovník Kriminalistického úřadu Policejního prezídia ČR Rudolf Zeman: "Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů.

 • 2001 - poslanec za ČSSD a místopředseda Poslanecké sněmovny P ČR František Brožík: "Vztek si chodím vybíjet do lesa, kde střílím bažanty, srnce a muflony. Naučili mě to kamarádi a je to pro mě ta nejlepší relaxace - fantasticky si při tom vyčistím hlavu.”
 • 2002 - zemědělský podnikatel z Jemnic a nájemce pozemků u Rajchéřova Miroslav Binder: "Já mám jiný starosti, než se srát s nějakým záborníčkem křivým, nebo medovým, nebo co. A seru na ty jejich ptáky. Neznají hranici, kde je pták a kde je člověk."
 • 2003 - starosta Horních Tošanovic a koordinátor Iniciativy R48 Petr Martiňák: "Myslím, že neexistuje jen přirozená migrace, ale i umělá. Těch pár medvědů či vlků by se tedy dalo podle mého názoru čas od času přepravit do jiných oblastí."
 • 2004 - vedoucí 2. bloku Jaderné elektrárny Temelín Václav Havlíček: "Ono takzvané vyhořelé palivo tedy můžeme bezpečně ukládat do země. Po třech stech tisících letech se jeho radioaktivita sníží na přípustnou úroveň a pak se s ním může nakládat jako s dnešním popílkem, komunálním odpadem a spoustou jiných produktů moderní civilizace."
 • 2005 - prezident České republiky a čestný předseda ODS Václav Klaus: "Občanská společnost je polemika se svobodnou společností! A je povinností každého demokrata ze všech svých sil, do konce svých věků proti ní bojovat!!!"
 • 2006 - primátor Teplic a senátor Parlamentu ČR za ODS Jaroslav Kubera: "Navrhuji, abychom se peticemi příliš nezabývali, protože je stejně nevyřešíme, vzali je na vědomí a spíš nutili, aby nám je petičníci neposílali."
 • 2007 - prezident České republiky a čestný předseda ODS Václav Klaus: "Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci."
 • 2008 - poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje Jaroslav Mencl: "My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá."
 • 2009 - náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda (ČSSD): "Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla."
 • 2010 – místopředseda ODS a bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil: "Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit dvacetiprocentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytyčila."
 • 2011 – ředitel Národní parku Šumava Jan Stráský: "Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami"

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář