Battenburská šachovnice

28. květen 2012 | 15.18 |

Battenburské značení je druh vysoce reflexního značení používaného u složek integrovaného záchranného systému. Nejčastěji je ve formě tzv. battenburské šachovnice. Název je odvozen od podobnosti šachovnice s battenberským řezem.

Battenburské značení vzniklo v roce 1990 původně pouze pro hlídková vozidla britské dopravní a dálniční policie. Vzniklo z důvodu co nejlepší viditelnosti policejních vozidel jak za denního světla, tak také v noci. Úkolem bylo vytvořit reflexní značení, které by bylo viditelné ve dne už na vzdálenost 500 metrů.

Výzkumy ukázaly, že lidské oko je ve dne nejvíce citlivé na žluté a zelené odstíny barev, v noci na modré a zelené odstíny. Podle tohoto bylo vyvořeno značení šachovnice, kde se střídaly zpočátku především modrá barva se žlutou, později u dalších složek i jiné barvy. U záchranných vozidel bývá šachovnice nejčastěji umístěna na bočních částech vozidla, zadní strana bývá opatřena šikmými reflexními pruhy, u nichž se také střídají dvě barvy.

Od policie přešlo postupně značení i k hasičům, záchranné službě a dnes jej používají i některé civilní služby.

Battenburské značení se z Velké Británie rozšířilo i do dalších zemí. Využívá se např. v Austrálii, Irsku, Hong Kongu, Švédsku nebo na Novém Zélandu. V kontinentální Evropě není příliš rozšířeno.

Ve Velké Británii je využíváno všemi složkami integrovaného záchranného systému a mnoha dalšími službami. Aby se značení jednotlivých vozidel nepletlo, využívá se pro každý druh jiných barev. Níže je uveden seznam modifikací.

Modifikace battenburské šachovnice
užívané ve Velké Británii
Batternburg-police.svg Policie žlutá / modrá
Batternburg-ambulance.svg Záchranná služba žlutá / zelená
Batternburg-fire.svg Hasiči žlutá / červená
Batternburg-mountain.svg Horská služba bílá / oranžová

V České republice se tento druh značení prozatím příliš neujal, i když některé záchranné služby jej začaly také používat. První záchranná služba v Česku, která takové značení na svých sanitních vozidlech použila, byla Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje.Nové značení se v Česku poprvé objevilo v roce 2006. Dalšími záchrannými službami, jež toto značení do vozového parku zavedly, byly Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje a Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje.Specifikem se stala Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, která má ve vozovém parku zařazená vozidla se zelenožlutou battenburskou šachovnicí a jako jediná záchranná služba také s červenobílou battenburskou šachovnicí. V roce 2011 obdrželo Územní středisko záchranné služby Středočeského kraje nová sanitní vozidla pro systém RV se zelenožlutou battenburskou šachovnicí.V lednu 2012 bylo otevřeno nové výjezdové stanoviště v Trutnově a Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje současně převzala čtyři sanitní vozy Škoda Yeti se zelenožlutou battenburskou šachovnicí.Vozidla Policie České republiky používají také reflexní značení, nejedná se ale o battenburskou šachovnici. Ostatní složky integrovaného záchranného systému v České republice tento druh značení nepoužívají. České zákony a vyhlášky to ani nenařizují, a tak je pravidlem, že si každá záchranná služba volí barevný design vozidel sama.

Soubor:Batternburg-police.svg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře