Inocenc III.

9. červen 2012 | 17.41 |

Papež Inocenc III. (cca. 1160 - 16. červenec 1216), vlastním jménem Lotario de Segni, působil jako 176. papež od 22. února 1198 až do své smrti. Jeho cílem jako papeže bylo zvýšení moci a prestiže svatopetrského stolce a snaha nadřadit jej nad světskou moc, hlavně tu císařskou.

Inocenc III. se narodil roku 1160 jako syn hraběte Trasmonda de Segni a Claricie Scotti. Již v mládí projevoval velké nadání a talent a i díky tomu vystudoval teologii na univerzitě v Paříži a práva na universitě v Bologni, roku 1190 se stal kardinálem.Lotario de Segni byl zvolen papežem ještě v týž den, kdy zemřel jeho předchůdce Celestýn III. a přijal jméno Inocenc III. Jako papež velmi výrazně upravil církevní právo - ostatně jako studovaný právník na to také měl předpoklady.

V roce 1198 mu bylo královnou-regentkou Konstancií svěřeno regentství nad nezletilým sicilským králem Fridrichem II.Ve stejném roce došlo v Svaté říši římské k dvojí královské volbě. Inocenc se zpočátku zdráhal podpořit jednoho z kandidátů, neboť věřil v brzké vyřešení sporu a nechtěl se proto angažovat.Když ale bylo jasné, že spor bude trvat déle, vstoupil na říšskou politickou scénu a podpořil Otu IV. Braniborského. Stalo se tak v červenci 1201, kdy papežský legát Guido z Praeneste v Kolíně nad Rýnem veřejně vyhlásil podporu papežského stolce Otovi a zároveň také exkomunikaci jeho soupeře Filipa Švábského. Obratnou politikou přiměl Inocenc českého krále Přemysla Otakara I. ke změně strany; slíbil mu za to novou korunovaci z Otových ruk a také uznání jeho královského titulu papežskou kurií. Navíc tehdy papež řešil Přemyslův spor se zapuzenou manželkou Adlétou, jehož řešení si nechával jako pojistku v pozadí.

Roku 1198 vyhlásil Čtvrtou křížovou výpravu při níž došlo k dobytí Zadaru a Konstantinopole a roku 1208 i albigenskou křížovou výpravu, která měla svůj cíl v jižní Francii, kde došlo k masakru albigenských a katarů, již byli prohlášeni za kacíře, což na velmi dlouho poznamenalo vztahy Vatikánu a Francie. Roku 1213 vydal papež bulu Quia maior, v níž vyhlásil pátou křížovou výpravu.

V 90. letech zřídil první babybox na světě. (v prvním roce svého úřadování) V jednom italském ženském klášteře nechal udělat otáčivou schránku, kam mohly matky v tíživé situaci anonymně odložit své dítě. To bylo poté vychováno jeptiškami.

Inocenc III., freska v klášteře Sacro Speco

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář