Mexická legenda o vzniku burčáku

3. duben 2011 | 12.11 |

Stará mexická legenda vypráví,že v čase toltéckého impéria,v době,kdy vládl osmý pán Tecpancaltzin,jednoho dne desátého roku jeho vlády přišel k monarchovi velmož Papartzin a sdělil mu,že jeho dcera Xóchitl uvnitř rostliny melt sladkou šťávu.

Tecpancaltzin pozval dívku následujícího dne,aby mu nápoj přinesla k ochutnání.Xóchitl neměla tušení,že "medová voda",kterou získala,během jednoho dne zkvasí, změní chuť a bude obsahovat i trochu alkoholu.

Když plachá dívka poklekla před vladaře,a ten polkl první doušek,zkřivil obličej,protože očekával medovou chuť.Půvab dívky mu však nedovolil rozzlobit se na ni,a tak pokračoval v pití.Netrvalo a po zdolání poháru pulque se mu na tváři usadil úsměv plný štěstí a spokojenosti.Jako každá správná legenda-i tato končí námluvami.


Volar znamená ve španělštině létat. Volador pak letící, létající, či létavý. A nebo také kolovadlo, zoologicky létající ryba a mnoho dalších významů. Nyní ovšem bude řeč o indiánských voladorech. Dnes je potkáte po celém Mexiku, když předvádějí své umění na trzích, jarmarcích či slavnostech.

Dříve tento ceremoniál, či lépe řečeno vrcholný artistický výstup, představoval čistě náboženský rituál. Smyslem jako skoro ve všech případech byla poklona bohům a žádost o jejich přízeň, jež měla být vyjádřena dobrou úrodou a dalším rokem bez přírodních katastrof či epidemií.

A co je zvláště sympatické, nejednalo se o krvavé oběti, i když výkon sám je značně hazardní a podle slov samotných voladores občas dojde i ke smrtelným úrazům.

Zdroj: http://cestovani.idne

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře