Gorily

17. duben 2011 | 15.41 |
› 

♣Na gorilách se mi obzvláště líbí že se často chovají jako člověk.Když se na ně dívám v zoo je to jako kdybych tam vyděl člověka v obleku,v zoo jsou často líné(stejně jako někteří lidé),ale když se začnou hýbat tak jsou strašně hbití a ohební a s jakou rychlostí dokážou vylézt na strom tak to je prostě úžasné.Jsou to úžasná a krásná stvoření.

♣Gorila (Gorilla) je rod největších žijících primátů. Žijí na zemi a jsou převážně býložravé. Obývají lesy střední Afriky. Gorily se dělí na dva druhy a čtyři poddruhy (podle některých biologů pět poddruhů). DNA gorily je z 98 až 99 % shodné s DNA člověka a po šimpanzích jsou gorily nejbližší příbuzní člověka.

♣Gorily obývají tropické a subtropické lesy. Ačkoliv se jejich výskyt omezuje jen na několik procent rozlohy Afriky, jejich biotopy pokrývají velký rozsah nadmořských výšek. Gorila horská žije v pohoří Virunga ve výškách 2225 až 4267 m nad mořem. Gorila nížinná žije v hustých lesích a mokřinách i v úrovni mořské hladiny.

♣Gorily se pohybují zvláštní chůzí, kdy se opírají o kotníky předních končetin. Dospělí samci měří 165-175 cm a váží 140-204,5 kg, byl však v přírodě zaznamenán i jedinec vysoký přes 183 cm a vážící 225 kg. Dospělé samice často váží jen polovinu hmotnosti plně vyvinutého samce. V zajetí někdy obézní gorily přesáhnou 270 kg. Stavba obličeje se vyznačuje podkusem, tj. jejich spodní čelist přesahuje čelist horní.Oproti gorile západní je gorila východní (zejména gorila horská) zbarvena tmavěji. Gorila horská má rovněž ze všech gorilích poddruhů nejmohutnější srst. Západní nížinná gorila může být zbarvena šedě nebo hnědě, s čelem do červena. Gorila nížinná je v porovnání s mohutnou gorilou horskou hbitější a stavba jejího těla je méně robustní.Téměř všechny gorily mají krevní skupinu B . Podobně jako u člověka má každá gorila jedinečné otisky prstů.

♣Jakožto býložravci se gorily živí hlavně ovocem, listy a výhonky. Občas pozřou i nějaký malý hmyz.. Největší část dne se gorily věnují konzumací potravy. Jejich mohutné čelistní svaly a silné zuby jim umožňují rozmělňovat tuhé rostliny jako například bambus. Gorily nížinné se krmí hlavně ovocem, zatímco gorily horské spíše bylinami, stonky a kořínky.

♣Gorily se například objevily ve fiktivních filmech King Kong, v mnoha zpracování příběhů o Tarzanovi a o Barbaru Conanovi, kde se gorily staly protivníky hlavních postav.

Říše: živočichové (Animalia)
 
Kmen: strunatci (Chordata)
 
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
 
Nadtřída: čtyřnožci (Tetrapoda)
 
Třída: savci (Mammalia)
 
Nadřád: placentálové (Placentalia)
 
Řád: primáti (Primates)
 
Podřád: vyšší primáti (Haplorrhini)
 
Infrařád: opice (Simiformes)
 
Oddělení: úzkonosí (Catarrhini)
 
Nadčeleď: hominoidi (Hominoidea)
 
Čeleď: hominidi (Hominidae)
 
Podčeleď: hominidi (Homininae)
 
Tribus: gorily (Gorillini)
 
Rod: gorila (Gorilla)
I. Geoffroy,1853
Gorila_nizinna_-_Gorilla_gorilla_skullgorilla_with_8_months_old_babyGorillagorila001

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře