Mravenci

22. duben 2011 | 15.57 |
› 

♣Mravenci jsou můj nejoblíbenější hmyz,je na nich úžasné že unesou až několika násobek své hmotnosti.Víš o tom že lesní mravenec je kyselý,ale červený pikantní(vím to z vlastní skušenosti,mňam :-) ).

♣Mravenci jsou sociální hmyz žijící v koloniích ve zbudovaných hnízdech, kterým se v češtině obvykle říká mraveniště. Kolonie mravenců může zpočátku čítat jen pár jedinců, ale může dosahovat také několika miliónů jedinců. Jsou známy případy, kdy příbuzné kolonie vytvářejí superkolonie dosahující délky několika tisíc kilometrů. Někdy jsou kolonie mravenců pro svůj vysoký stupeň organizace nad úrovní jedince označovány jako superorganismus.

 ♣Mravenci jsou drobný blanokřídlý hmyz s velikostí od několika milimetrů po několik centimetrů. Jejich tělo tvoří jasně oddělené části - hlava, hruď a zadeček. Tělo může být kryto chloupky. Hlava má typicky jeden pár článkovaných lomených paličkovitých tykadel, složené facetované oči (někdy jen jednoduchá temenní očka), různě uzpůsobená a vyvinutá kusadla – kousací ústrojí. Samotná hruď může mít také ostny. Obvykle se dělí na tři části, nazývané pronotum, mezonotum a epinotum. Z každé části vychází po jednom páru nohou. Nohy se skládají z kyčle, příkyčlí, stehna, holeně a chodidla. Zadeček je od těla oddělen tělní stopkou, která je jednočlenná nebo dvoučlenná. Zadeček se dělí na několik článků. Ty jsou spojeny blankou, jež mravencům umožňuje měnit velikost zadečku –Myrmecocystus minimus. Zadní křídla dorůstají menší délky než přední, po rojení si je královny ulomí nebo jim odpadnou.

 

Říše: živočichové (Animalia)
 
Kmen: členovci (Arthropoda)
 
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
 
Třída: hmyz (Insecta)
 
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
 
Řád: blanokřídlí (Hymenoptera)
 
Podřád: štíhlopasí (Apocrita)
 
Nadčeleď: (Vespoidea)
 
Čeleď: mravencovití (Formicidae)
 

Mravenec_obecny01mravenec_faraomravenecmravenec Linepithema_Argentine

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Mravenci internetdiary 22. 04. 2011 - 16:00
RE(2x): Mravenci mjf 22. 04. 2011 - 16:03