Matt Groening

30. duben 2011 | 17.13 |
› 

Narozen 15. února 1954 v Oregonu v Portlandu, USA . Začínal jako novinář ale jeho velkou oblibou bylo kreslení, díky tomu že měl stále dost nápadů začali vznikat komiksy, které vychází dodnes.

Ty ho proslavili natolik takže dostal nabídku od Jamese Brookse na tvorbu skečů pro The Tracey Ullman Show. Skeče byli natolik oblíbené že dostal možnost vytvořil 20-ti minutový a první díl Simpsonových byl na světě. Divákům se Mattův pořad zamlouval a proto mu byl dán prostor v hlavním vysílacím čase.

Od té doby se každý rok setkáváme s novou sérií .Seriál zajistil Mattovi řadu ocenění. V roce 2007 se Mattovi splnilo velké přání a sen vznikl film The Simpsons movie.

Tvůrce Futuramy

Postavy ve Simpsonových pojmenoval po svých příbuzných.

matt groeningmatt-groeningmatt-groening1

Pochází z pěti dětí animátora a producenta Homera a učitelky Margaret Groeningových. Jeho starší bratr se jmenuje Mark a sestry jsou Patty, Lisa a Maggie. Jeho bratrancem je režisér a scenárista Craig Bartlett.

Během studia na Lincolnově střední škole v Portlandu byl studentským presidentem. Již tehdy kreslil. Potom vystudoval Evergreen State College v Olympii ve státě Washington, kde byl v posledním roce studii redaktorem školních novin.

V roce 1987 se oženil s Deborah Caplanovou, v roce 1991 se jim narodil syn Homer a v roce 1993 syn Abe. Manželství skončilo rozvodem v roce 1999.

V polovině 80. let 20. století se přestěhoval do Los Angeles, kde pracoval jako novinář. Mimo jiné pokračoval v kreslení komiksu Life in Hell (Život v pekle), který dosud vychází v mnoha novinách a byl vydán v sérii knih School is Hell (Škola je peklo), Love is Hell (Láska je peklo), Work is Hell (Práce je peklo) a The Big Book of Hell (Velká kniha pekla). Life in Hell si získal pozornost Hollywoodského producenta a zakladatele Gracie Films Jamese Brookse, který sháněl vatu do pořadu The Tracey Ullman Show vysílaného stanicí FOX. Požádal proto Groeninga o sérii krátkých skečů. Později byl formát rozšířen, 17. prosince 1989 byl poprvé odvysílán dvacetiminutový díl (v češtině Vánoce u Simpsonových). Pozornost, kterou nový seriál vzbudil, mu pak vynesla místo v hlavním vysílacím čase.

Je rovněž autorem surrealistického komiksu Akbar and Jeff, jehož postavičky se poprvé objevily v roce 1984 v Life in Hell

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

Komentáře