Pohřební masky

14. únor 2011 | 13.49 |
› 
V období vlády prvních faraonských dynastií začali Egypťané těla mrtvých balzamovat, aby je co nejlépe uchránili před přirozenou zkázou rozkladu. Mumifikace však ve svých počátcích nebyla příliš spolehlivá. Z tohoto důvodu Egypťané zakrývali zesnulému obličej pohřební maskou, která symbolicky napodobovala jeho rysy.
První příklady mumifikace pocházejí z období Staré říše. Tělo jednoduše zbavené vnitřností bylo tehdy očišťováno a baleno do obinadel. V některých případech mohla být lněná obinadla na hlavě potažena tenkou vrstvou sádry,která zvírazňovala rysy obličeje.Poté co látka napuštěná sádrou ztuhla,domalovali na ní inkoustem oči,obočí a ústa.mumifikované tělo se ukládalo do hranatého skříňkového sarkofagu, který představoval příbytek věčnosti zesnulého. Z rozsáhlé nekrálovské nekropole v Gíze pocházejí nálezy posmrtných masek, datovaných do 4. dynastie (2630-2510 př. n. l.). byly vytvořeny otiskem obličeje zesnulého do sádrové hmoty.V přestavách starých Egypťanů přestavovaly rovnocennou náhradu za tzv.´´náhradní hlavy´´jež byly vyčleňeny pouze pro nejvyšší společenskou vrstvu kolem panovníka.Počínaje prvním přechodným obdobím střední říši se na hlavu začala nasazovat pohřební maska.kterou později doplnila kartonáž (lepené plátno)nebo perlová síťka chránící zbytek těla.Maska,která na věky zachytila rysy mrtvého,měla mumii dodávat lidský vzhled,a tak jí umožnit přístup do záhrobí.Masky se tehdy zhotovovaly z levných materiálů-z kartonáže,což byly vrstvy plátna slepené sádrou,nebo ze dřeva.Masky faraonů,členů královské rodiny a někdy i vysoce postavených hodnostářů se vyráběly ze zlata na zesnulého se tak přenesla magická moc tohoto vzácného kovu,který symbolizoval tělo bohů podléhající skáze.
V Ptolemaiovské a Římské době se masky se zhotovovaly ze sádry nebo je nahradili tzv.mumiové portréty,kreslené přímo na dřevěnou destičku nebo na kus plátna(např.slavné fajjúmské portréty).

c66bcf5173_39144568_o2hhfghfghfghfgb2dfab916f_11905256_o2a68bc4d430_11905193_o298e4031af4_284164_o2

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře