Proč je pátek 13. špatný den

14. květen 2011 | 14.36 |

I když byl Pátek 13 včera,tak to nijak moc nevadí,abych ho zveřejnil dnes v sobotu 14.Pátek 13. je v mnoha zemích považován za špatný a smolný den v tomhle článku se dozvíš proč.

PODLE KŘESŤANŮ:

Podle starých Germánů a Římanů byl pátek šťastným dnem, který byl zasvěcený bohyni lásky - Freye. S nástupem a rozvojem  křesťanství se však význam pátku začal měnit. Podle křesťanů byl pátek dnem smůly a neštěstí. Raní křesťané tvrdili, že v pátek 13. byl ukřižován Ježíš Kristus, při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil. V pátek nabídla údajně Eva jablko hříchu Adamovi, v pátek Kain zabil svého bratra Ábela a v pátek začala velká potopa. Navíc v pátek došlo ke zmatení jazyků v Babylóně. Pro křesťany, jak se zdá, je pátek třináctého skutečně nešťastný den.

POVĚST NEŠŤASTNÉ 13 PODLE SKANDINÁVCU:

Tento příběh praví, že 12 bohů se sešlo ve Valhale, nebi starých Germánů. Toto setkání však narušil nezvaný host - třináctý bůh – zlý bůh Loki.  Způsobil, že došlo ke smrti boha radosti a potěšení - Baldera. Smrt Baldera uvrhla na celou Zemi tmu.

SMOLNÝ DEN PRO TEMPLÁŘE:

Ani slavnému rytířskému řádu templářů nepřinesl pátek třináctého nic dobrého. Francouzský král Filip IV. Neměl pro templáře pochopení. Jestli jim záviděl jejich údajné bohatství nebo moc, se už asi nikdy nedozvíme. Pravdou je, že král Filip templáře z duše nenáviděl. V osudný pátek, 13. 10. 1307, se spojil s církví a začalo kruté pronásledování, zatýkání, mučení a následné upalování templářů na hranicích. Byl zabaven veškerý jejich majetek, templáři byli osočeni z kacířství a smrti neušel ani jejich velmistr Jaques de Molay. Zánik tohoto řádu se však vymstil i Filipovi IV.
Poslední templářský velmistr podle pověsti Filipa proklel a ten přesně do roka a do dne zemřel bolestnou smrtí, když jej usmýkal jeho kůň k smrti.

Tak co myslíš si že jsou obavy z pátku 13. oprávněné a nebo ne?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře