Admirál Canaris Wilhelm

26. květen 2011 | 13.31 |

1877 – 1945

Vyrůstal v rodině průmyslníka obklopen přepychem. Vybral si vojenskou kariéru, protože miloval uniformy. Službu u námořnictva si zvolil kvůli rychlému služebnímu postupu. Za I. světové války získal zkušenosti jako špionážní důstojník. Protože byl schopný, převtělil se do jakékoli role, což byla pro špiony vlastnost více než potřebná. Rád kolem sebe vytvářel legendy.

Vypracoval promyšlený systém špionáže a vzájemné kontroly špionů. Ve fašistickém Německu byl náčelníkem kontrašpionáže – abwehru. Pracoval však pro Angličany, kteří si jeho špionážních informací cenili tak vysoko, že raději obětovali město Cowentry se zbrojovkami i obyvateli a neevakuovali je, i když znali datum bombardování města, jen aby nepadlo podezření na Canarise. Jeho velký konkurent Reinhardt Heydrich o špionáži Canarise věděl, proto za pomoci Edvarda Beneše a prostřednictvím československých parašutistů byl zorganizován na Heydricha v Praze atentát.

Canaris se také nepřímo zapojil do hnutí vysokých důstojníků proti Hitlerovi v červenci roku 1944. Byl za tuto účast v dubnu roku 1945 popraven – uškrcen strunou z klavíru. Jiné prameny uvádějí, že byl nabodnut na hák pod žebra. Před smrtí marně prosil, aby se mohl osvědčit na frontě.

Wilhelm_Canaris

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře