Rafael Márquez

7. červen 2011 | 13.32 |

Rafael Márquez Álvarez se narodil 13.února 1979 v mexickém městě Zamora. Je prvním Mexičanem, který kdy oblékl dres Barçy. V jeho šlépějích poté následoval jeho krajan a velký talent – Giovani Dos Santos.

Svoji hráčskou kariéru začal v mexickém klubu Atlas Guadalajara. Hrál tam v letech 1996 až 1999. V tomto týmu debutoval jako sedmnáctiletý hráč. V roce 1997 se poprvé dostal do reprezentace Mexika a od toho času se stal nepostradatelným hráčem základní sestavy. Po třech letech se vydal na Starý kontinent a zakotvil ve francouzském Monacu, se kterým v sezóně 1999/00 vyhrál ligový titul. Dostal ocenění pro nejlepšího obránce francouzské ligy a v roce 2003 navíc s Monacem vyhrál Francouzský Ligový pohár.

Na Nou Camp přišel před sezonou 2003/04 s cílem být jednou z hlavních opor defenzivy a zároveň jejím dirigentem. Ihned si získal důvěru a respekt Franka Rijkaarda. Jeho styl je sebeobětující se pro tým. Debut v dresu Barçy si populární Rafa odbyl 10.srpna 2003.

Ve svojí druhé sezoně na Nou Campu vinou zranění několika hráčů, jako např. Motty, Edmílsona či Gerarda, byl přesunut ze svojí obvyklé pozice středního obránce na defenzivního záložníka, někdy nazývaného jako štítového záložníka. Přes změnu své pozice v týmu hrál skvěle jako ostatně celý tým a výsledkem byl španělský titul.

Po velmi dobré sezóně byl o Rafu na trhu zájem, ale klub nechtěl svého klíčového hráče prodat a zvýšil mu výkupní klauzuli ve smlouvě. Nicméně v ročníku 2006/07 byl Marquez zklamáním, jelikož jeho výkony byly velmi slabé. V zápasech se dopustil mnoha chyb, které stály tým body. Během tohoto nešťastného ročníku ho pronásledovala i častá zranění. Po konci sezóny se začalo spekulovat, že bude prodán, ale klub se rozhodl mu dát ještě šanci.

V následující sezóně k příliš velkému zlepšení nedošlo. Neustálá zranění dovolila Mexičanovi nastoupit pouze v 22 zápasech. V těch si nejvíce rozuměl s nově příchozím Gaby Militem. Horší byl již přístup Marqueze mimo hřiště, který velmi často rozebírala média. Jeho neustálé lety do Madridu za svou přítelkyní si nadělaly mnoho nepřátel a po odvolání Franka Rijkaarda byl dokonce na přestupní listině. Důvěru do něho ale vložil Pep Guardiola, který vidí jeho pozici klíčovou při zakládání útoků, a tak se "Kaiser of Michoacán” nakonec nikam nestěhoval.

marquez03marquezmarquez02marquez04

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře