Činghischán-Velký chán-Temudžin

28. červen 2011 | 13.42 |

1166-1227

U moci byl od roku 1206, vytvořil nejrozsáhlejší pevninskou říši o délce 5000 km.

Mongolsko, kdysi bohatá a mocná říše, bylo poraženo Tatary a toužilo obnovit svou moc a bohatství. Čingischán tento sen uskutečnil. Vytvořil dobře organizovanou armádu o 120 000 mužích (pluk 10 000 mužů), perfektně a prakticky vybavenou, skvěle vycvičenou a zahájil dobyvačné války. Roku 1215 dobyl Peking a celou Čínu, Koreu, Persii. Uměl ocenit statečnost nepřátel, učil se od nich, byl spravedlivý, snášenlivý, nestrpěl však zákeřnost. Pohrdal blahobytem, protože měl těžké dětství, staral se o chudé, bojoval proti nadměrnému pití, byl inteligentní, štědrý. Po smrti Čingischána pokračovali ve výbojích jeho 4 synové. Roku 1240 dobyli Kyjev, dostali se do Polska i do Uher.

Benátský cestovatel a kupec Marco Polo se v Číně setkal s Čingischánovým vnukem Kublajem – vzdělaným, kulturním a moudrým člověkem, který ještě udržel celou říši vcelku. Po jeho smrti roku 1294 říše postupně slábla. Z Mongolů se opět staly pastevecké kmeny a jsou jimi dosud.

Existuje pověst o Čingischánově pomstě:

V padesátých letech 20. století se v Nevadské poušti v USA natáčel film o Čingischánovi. Krátce nato zemřeli hlavní herečtí představitelé filmu a mluvilo se o pomstě Čingischána. Vysvětlení je pragmatické: Spojené státy několik let předtím konaly pokusy s atomovými zbraněmi v jaderném středisku Los Alamos blízko natáčení filmu. Technický personál kvůli prachu zvířenému množství koní z bitevních scén nosil masky a tím se chránil před smrtelnými dávkami záření. Nevadská poušť je silně radioaktivní a představitelé hlavních rolí, kteří byli vystaveni záření nejvíce, brzy po skončení natáčení zemřeli.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře